Piątką do Jedliny

0706 podpisanie-04.jpg

W cenie biletu miejskiego mieszkańcy Szczawna i Wałbrzycha będą mogli dojechać do Jedliny-Zdrój już od początku sierpnia.

0706 podpisanie-01.jpg0706 podpisanie-02.jpg0706 podpisanie-03.jpg

Prezydent Roman Szełemej podkreślił, że wprowadzenie przedłużonych do Jedliny kursów linii nr 5 to realny początek budowy aglomeracji wałbrzyskiej wśród gmin czterech powiatów. W planach ma doprowadzenie do połączeń autobusowych także z Boguszowem-Gorcami, Walimiem, Głuszycą, a nawet Świebodzicami i Starymi Bogaczowicami.

- To ma być jeden organizm, w obrębie którego będą się przemieszczać ludzie, towary i usługi. A dziś jest moment, kiedy realizujemy pierwszy i na pewno nie ostatni krok w tworzeniu połączeń funkcjonalnych pomiędzy gminami - mówił Roman Szełemej.

Do Jedliny i z powrotem pojedzie osiem kursów "piątki" w ciągu tygodnia i siedem w weekendy. Pierwszy będzie jechał o 5.20 z Wałbrzycha, ostatni o 21.29 z Jedliny. Na trasę mają wyruszyć między innymi nowe autobusy zakupione przez MZUK. Linia będzie jeździła przez Kamieńsk. Prezydent uważa, że nowe połączenie będzie się cieszyło popularnością, choć liczy się także z możliwymi problemami.

- Bardzo liczymy na to, że mieszkańcy Jedliny, którzy pracują w Wałbrzychu, uznają to za dobre, tanie połączenie, a mieszkańcy Wałbrzycha dojdą do wniosku, że w weekendy można zostawić auto w domu i odwiedzić Jedlinę. Jeśli się okaże, że musimy linię zmodyfikować, to będziemy rozmawiać - mówił prezydent Szełemej.

Jak uważają prezydent i burmistrz Jedliny Leszek Orpel, linia może mieć sporo pasażerów, bo mieszkańcy Jedliny jeżdżą do lekarza, do szkół, na zakupy, będą też jeździć wkrótce do Aqua-Zdroju. Wałbrzyszanie też przyjeżdżają do Jedliny, bo tu pracują, uczą się, korzystają z usług medycznych.

- To dla nas historyczna chwila. Zabiegaliśmy o to, żeby miejski autobus kursował z Wałbrzycha do Jedliny prawie 20 lat. To początek nowych inwestycji w aglomeracji, chodzi o to, żeby w latach 2014-2020 zainwestować kilkaset milionów złotych, bo jesteśmy środowiskiem bardzo zaniedbanym - mówił Leszek Orpel.

Koszt przedłużenia linii to około 16 tys. zł miesięcznie, ostrożnie liczone zyski to około ośmiu tysięcy, pozostałymi ośmioma tysiącami kosztów gminy podzielą się po połowie. Na razie promocyjnie bilet ma kosztować tyle, co bilet miejski, ale w ciągu kilku miesięcy rozpisany zostanie przetarg na nowego przewoźnika, który przejmie linię i wtedy cena zapewne ulegnie zmianie. Mogą się jednak pojawić inne rozwiązania, takie jak bilet czasowy czy strefowy.

- Mamy za sobą bardzo ciężki rok. Wielu uważało, że nie uda się naprawić komunikacji miejskiej, a okazało się, że autobusy są czystsze i kursują. Zmiany oczywiście będą wchodzić stopniowo, nie da się ich wprowadzić w ciągu miesiąca - mówił Roman Szełemej.

ms
Foto: K. Żarkowski

Komentarze   

 
#17 wałbrzychu 2012-07-24 19:25
a 1.09.2012 bedzie nowego połączenia do Boguszowa-Gorcó w i świebodzice.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#16 wałbrzychu 2012-07-16 11:35
bedzie nowego linie 8 bedzie nowego połączenia do Dziećmorowice i Boguszowa-Gorcó w i świebodzice i świdnica i Jedliny-Zdrój i srary Bogdaszowice i Mieroszów i Głuszyca i Walim
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#15 wałbrzychu 2012-07-09 15:56
bedzie nowego połączenia Jedliny-Zdrój do Zamek Książ

linie nowe nr 3 Podzamcze - Dworzec Gł.

Boguszowem-Gorcami do w Wałbrzychu Plac Grunwaldzki

Walimiem do Jedliny-Zdrój do Wałbrzychu pl.grnwaldzki

Głuszycą do Jedliny-Zdrój też Wałbrzychu pl.grunwaldzki

Świebodzicami do Plac Grunwaldzki

Starymi Bogaczowicami też do Pl.grnwaldzki
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#14 Elvis 2012-07-07 19:58
Cytuję Piotr:
A w mieście ludzie jeżdżą jak bydło,autobusy nawalają,są nie punktualne,istne dziadostwo.Wakacyjny rozk ład jazdy o dupę rozbić.

To prawda w 100% ale szlachta nie musi jeździć autobusami i ma wszystkich w dupie.Może p.prezydent poświęciłby jeden dzień i pojeździł tymi pojazdami(incog nito oczywiście}aby się osobiście przekonać jakie warunki panują w komunikacji miejskiej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#13 ala 2012-07-07 18:36
"5" do Jedliny to naprawdę wydarzenie ważne . Gminy poza jakimś dziwacznym powiatem idą do przodu, spełniają nasze oczekiwania. My mamy szansę odkrycia fajnego uzdrowiska (okaże się za niedługo ,że knajpki są nie tylko w Szczawnie)z najlepszymi placami zabaw dla dzieci,z dziesiątkami atrakcji, znakomitymi imprezami(dzisi aj -Teatry Uliczne)i niepowtarzalną przyrodą - a Jedlinianie będą bardziej z nami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#12 wałbrzychu 2012-07-07 12:55
bedzie nowego linie i nowego połączenia do Boguszowa-Gorcó w i świebodzice i Nowym Julianowie i Jedliny-Zdrój i stary Julianowie i Ząbkowice Śląskie i stary Bogdaszowice i Głuszyca i Walim
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#11 Piotr 2012-07-07 09:20
A w mieście ludzie jeżdżą jak bydło,autobusy nawalają,są nie punktualne,istn e dziadostwo.Waka cyjny rozk ład jazdy o dupę rozbić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#10 Dociekliwy 2012-07-07 07:13
Czemu rozkład jest z Placu Grunwaldzkiego a nie z Szczwawna?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#9 anka 2012-07-06 23:02
Jezeli ktoś coś ma dać to Orpel, ale o tym pewnie sie dowiemy niedługo .Może jakaś zgoda ? Papier? R.SZ nic za darmo nie daje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#8 tomi 2012-07-06 21:15
fajnie...ze bedzie do boguszowa-gorc mam nadzieje,ze jak najszybciej
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article