Spacer do Książa Aleją Hochbergów

Dawniej byli właścicielami Książa i okolicznych ziem. Hochbergowie - to jeden z najbogatszych rodów przedwojennych Niemiec. Aby uhonorować ich wkład w historię naszego miasta ich imieniem nazwano aleję prowadzącą do dawnej posiadłości rodziny - Zamku Ksąż.

Zawdzięczamy im jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, Palmiarnię oraz dynamiczny rozwój przemysłowy okresu międzywojennego. W trakcie II wojny światowej większość ich majątku skonfiskowała Rzesza Niemiecka a po wojnie przejęło państwo polskie. Mimo to pasjonaci historii pragną zachować pamięć o rodzinie, która przez kilka stuleci panowała na tych ziemiach. Na ich cześć nazwana została aleja prowadząca od ronda przy ul. Wrocławskiej do Zamku Książ. Na uroczystości nadania imienia obecni byli ostatni przedstawiciele rodu - książe Bolko VI Hochberg von Pless wraz z małżonką.
 
 
- To jest akt sprawiedliwości dziejowej. Otwierając Aleję Rodziny Hochbergów w Wałbrzychu, upamiętniamy najwazniejszą rodzinę, która była posiadaczem miasta i regionu. Hochbergom zawdzięczamy nie tylko skomunikowanie z zachodem Europy czy wielkomiejskość, które były możliwe dzięki ich kopalniom. Dzięki nim mamy ponadregionalną atrakcję turystyczną w postaci Zamku Książ a także takie drobnostki jak piękne rododendrony, które właśnie zakwitają w parku - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
 
 
Przy okazji tej uroczystości oficjalnie otwarto mauzoleum rodziny Hochbergów po kolejnym dużym remoncie. Od teraz turyści będą mogli podziwiać nie tylko odrestaurowane wnętrze budynku ale również podziemną kryptę, gdzie dawniej w sarkofagach spoczywali najważniejsi przedstawiciele rodu.
 
 
plr
foto: K. Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno