Studiuj na PWr w Wałbrzychu
Politechnika Wrocławska jest związana z Wałbrzychem już od ponad pół wieku. Nauka na Wydziale Techniczno-Inżynieryjnym, na którym studiuje obecnie ok. 250 osób, daje gwarancję rozwoju, a pracodawcy doceniają zdobycie dyplomu jednej z najlepszych uczelni w Polsce.
Wyświetl galerię 1/4
Kampus Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu znajduje się przy ul. Armii Krajowej i składa się z pięciu budynków, blisko 30 sal wykładowych oraz 21 laboratoryjnych m.in. chemii, fizyki, materiałów budowlanych i technologii betonu, metaloznawstwa, metrologii i wytrzymałości materiałów. Studenci mają też do dyspozycji pracownię komputerową, bibliotekę, salę gimnastyczną, boiska i siłownię. Uczelnia oferuje także ponad 70 miejsc w akademiku.
 
– Wybór studiów na Politechnice Wrocławskiej to w obecnej sytuacji na rynku pracy gwarancja znalezienia zatrudnienia. Studiowanie na Wydziale Techniczno-Inżynieryjnym w Wałbrzychu ma tę zaletę, że życie jest tańsze, niż we Wrocławiu, dotyczy to również cen akademika, w którym łatwiej jest też o miejsce, a stosunkowo niewielka liczba studentów przyczynia się do stworzenia na Kampusie w Wałbrzychu rodzinnej atmosfery – mówi doc. Andrzej Figiel, dziekan wydziału.
 
Wydział prowadzi rekrutację na kierunek Mechatronika pojazdów, na którym kształceni są specjaliści w zakresie projektowania, konstrukcji, wytwarzania, wdrażania i eksploatacji urządzeń mechanicznych, głównie w nowoczesnych środkach transportu.
Absolwenci będą przygotowani do uczestnictwa w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy związane np. z serwisowaniem i diagnostyką maszyn i urządzeń zawierających układy mechatroniczne.
 
– Obecnie sytuacja na rynku pracy odwróciła się. To nie nasi absolwenci szukają zatrudnienia, ale odwrotnie, to zakłady produkcyjne z branży automotive działające na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej aktywnie interesują się możliwością zatrudnienia absolwentów kierunku Mechatronika pojazdów. Prognozujemy, że sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy czas ze względu na kolejne inwestycje międzynarodowych koncernów i budowę kolejnych fabryk w regionie m.in. fabryki silników w Jaworze – tłumaczy dziekan Andrzej Figiel.
 
Więcej o rekrutacji na Wydziale Techniczno-Inżynieryjnym znajdziesz TUTAJ - KLIKNIJ
 
Pracodawcy aktywnie interesują się absolwentami Wydziału Techniczno-Inżynieryjnego. Powstają nowe programy praktyk, a dla najlepszych studentów planowane są programy stypendialne fundowane przez zakłady pracy. 
 
– Pracownicy wydziału służą przedsiębiorcom pomocą w rozwiązywaniu bieżących problemów technologicznych poprzez realizację badań zleconych. Współpraca układa się tym lepiej, że duża część decyzyjnych pracowników przedsiębiorstw, to wałbrzyscy absolwenci Politechniki Wrocławskiej, których doskonale znamy i z którymi utrzymujemy kontakty – dodaje doc. Andrzej Figiel.
 
Nadal prowadzona jest także nauka na dotychczasowych funkcjonujących kierunkach, czyli Budownictwie, Mechanice i budowie maszyn oraz Zarządzaniu i inżynierii produkcji.

– Wydział zatrudnia profesorów tytularnych z dużym dorobkiem naukowym i badawczym. Warto podkreślić, że nie są to odizolowani w swoim świecie naukowcy, ale osoby od dawna współpracujące z przemysłem i posiadające w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Stąd proces dydaktyczny jest prowadzony na wysokim poziomie – podkreśla dziekan.
 
Warto podkreślić, że Politechnika Wrocławska zajęła drugie miejsce wśród uczelni technicznych, czwarte w klasyfikacji wszystkich szkół wyższych i tradycyjnie pierwsze na Dolnym Śląsku w najnowszym rankingu magazynu „Perspektywy”. Po raz kolejny okazała się także najbardziej   innowacyjną uczelnią w Polsce.

Ponad pół wieku tradycji

Początki Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu sięgają 1962 r., kiedy to powołano Punkt Konsultacyjny Wydziałów Mechanicznego i Elektrycznego. Otwarcie pełnoprawnej filii uczelni nastąpiło już cztery lata później i była to pierwsza tego typu placówka powołana przez Politechnikę Wrocławską.
 
Siedzibą ośrodka stał się zbudowany w 1876 r., dawny budynek biura projektów Huty „Karol”. W 1953 r. dobudowane zostało skrzydło „B” zajmowane wówczas przez Zasadniczą Szkołę Zawodową Dolnośląskich Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego.
 
Do 1971 r. wałbrzyska filia PWr była jedyną uczelnią techniczną w ówczesnym województwie wałbrzyskim. W latach 70. uczelnia przejęła także budynek usytuowany wzdłuż ulicy Braci Śniadeckich wraz z dobudowaną do niego salą sportową. W 1982 r. nastąpiło połączenie wałbrzyskiej placówki z działającą filią w Świdnicy. Dzięki temu swój księgozbiór powiększyła wałbrzyska biblioteka i utworzono pierwszą pracownię komputerową.

W 2004 r. nastąpiło formalne przemianowanie ośrodka, bowiem filia została przekształcona w Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny. Kolejna zmiana miała miejsca w 2015 r., kiedy to ZOD został przekształcony w Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu.

Od 2008 r. dyrektorem ZOD w Wałbrzychu jest doc. Andrzej Figiel, który w październiku 2015 r. został także dziekanem nowego wydziału. Funkcje prodziekana pełni dr inż. Wojciech Połowczuk.


opr. PWr
foto: PWr
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno