10 nazw wałbrzyskich ulic do zmiany
Radni Rady Miasta Wałbrzycha podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazw 10 wałbrzyskich ulic. Pozostałe trzy, które były wytypowane do zmian, swoich nazw nie zmienią. Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że nazwiska osób, od których nazwy wzięto – nie budzą kontrowersji. 
 

 

Zmiana nazw ulic to obowiązek nałożony na samorządy na mocy ustawy dekomunizacyjnej, która mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Powołano zespół przygotowujący przeprowadzenie tych zmian. Mieszkańcy każdej z ulic mieli do wyboru nową nazwę z dwóch zaproponowanych przez zespół. 
 
- W najbliższym czasie zostanie zmienionych 10 nazw wałbrzyskich ulic, uchwała została podjęta i wysłana do Urzędu Wojewódzkiego gdzie będzie podlegała akceptacji i po jej opublikowaniu wchodzi w życie - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha, Arkadiusz Grudzień.
 
Ulice Czeredziaka, Kani i Piotrowskiego nie zmienią swoich nazw, IPN zdecydował, że nie kwalifikują się pod ustawę dekomunizacyjną.
 
Koszty wprowadzonych zmian mają ponieść samorządy, zostały one zobligowane do zmian tabliczek z nazwami ulic. Mieszkańcy nie będą musieli zmieniać dokumentów zawierających informację o miejscu zameldowania, aż do momentu gdy stracą one ważność. Z kolei nowe dowody osobiste nie zawierają w ogóle informacji o adresie zameldowania. 
 
 
 
Ulice które zmienią nazwy:
stara nazwa                                        nowa nazwa 
Mariana Buczka                                Jana Brzechwy.
Dąbrowszczaków                            Monte Cassino.
Teodora Duracza                              Czesława Miłosza
Antka Kochanka                               Gwarków
Marcela Kosteckiego                     Karkonoska
Wery Kostrzewy                               Powstańców Warszawy
Józefa Lewartowskiego                Andrzeja Wajdy
Hanki Sawickiej                                  Izerska
Józefa Czajkowskiego                    Zacisze
Tomasza Rabiegi                                Tadeusza Różewicza
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno