Menu

Wałbrzyscy stypendyści i laureaci nagród w dziedzinie kultury

W Teatrze Lalki i Aktora po długoletniej przerwie spowodowanej pandemią zorganizowano spotkanie, podczas którego podziękowano wałbrzyskim artystom.  Przez ostatnie lata wręczonych zostało 7 nagród Rady Miejskiej Wałbrzycha w dziedzinie kultury oraz 22 stypendia Prezydenta Miasta Wałbrzycha. 

Wałbrzyscy stypendyści i laureaci nagród w dziedzinie kultury
Zgromadzeni w Teatrze Lalki i Aktora mogli wysłuchać występów Mai Karteczki i zespołu AMICIS. Mogli też zobaczyć teledysk przygotowany przez Bartosza Kwiatkowskiego. "Lubię wracać tam gdzie byłem już" z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Mogli też zobaczyć dzieła stypendystów tj. Marzeny Prokopowicz, Barbary Malinowskiej i Takisa Makandasisa. 
 
 
ROK 2020
 
1) EWA KOKOSZKA  
 
Pasjonatka rękodzieła, haftuje wstążeczkami kwiaty (technika mało znana w Polsce). Największą pasją artystki jest dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z innymi. 
Stypendium przeznaczyła na przeprowadzenie warsztatów rękodzielniczych podczas Brave Kids w Wałbrzychu w 2020 roku, których celem było zapoznanie dzieci, młodzieży i dorosłych z elementami sztuki ludowej poprzez wykonanie własnoręcznie przedmiotów.
 
2) TAKIS MAKANDASIS
 
Artysta, który malarstwem nieprzerwanie zajmuje się od 1966 roku. Znany przede wszystkim jako twórca nastrojowych pejzaży nadmorskich i widoków architektonicznych z motywami greckimi 
Stypendium przeznaczone zostało na przygotowanie jubileuszowej wystawy z okazji 50-lecia pracy twórczej.
 
3) MARZENA PROKOPOWICZ 
 
Artystka uprawiająca twórczość w zakresie rysunku i malarstwa. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz autorskie programy edukacyjne. 
Stypendium wykorzystane na wykonanie nowych cykli prac „Podróże”, „Wspomnienia” i „Wnętrza” na papierze fotograficznym, w technice własnej oraz w akrylu na płótnie. Prace zostały przygotowane na wystawę w wałbrzyskim BWA oraz w innych galeriach w Polsce w ramach trasy wystawienniczej.
 
4) DANUTA APOLONIA ORSKA 
 
Zajmuje się malarstwem oraz poezją. Podczas swojej działalności twórczej uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach artystycznych, wielokrotnie była nagradzana za swoją twórczość pisarską i plastyczną. 
W ramach stypendium wydała tomik poezji pt  „ Piaski Egejskie”.
 
 
ROK 2021
 
5) JULIA KAMIŃSKA
 
Laureatka w konkursie „Wałbrzych ma talent”.
Stypendium przeznaczyła na opłaty zajęć wokalnych, warsztatów, szkoleń, wyjazdów na festiwale, konkursy piosenki i koncerty na terenie całej Polski. Opłacenie profesjonalnych podkładów muzycznych oraz obróbki nagrań studyjnych, zakup strojów na występy.
 
6) SEBASTIAN KUCHCZYŃSKI
 
Perkusista, kompozytor, producent, aranżer. 
W ramach stypendium przygotował projekt audiowizualny „Impressions of Wałbrzych” prezentujący dorobek artystyczny Wałbrzycha oraz jego architekturę. Prezentacja oprawiona autorską  muzyką połączoną z fotografiami miasta Wałbrzycha.
 
7) MAJA LUDWICZAK
 
Wokalistka, autorka piosenek. Prowadziła spotkania wałbrzyskiego środowiska muzycznego – bluesowe jam session w klubie A`propos.  Zajmowała się edukacją muzyczną organizując lekcje śpiewu, warsztaty wokalne, warsztaty pracy zespołu muzycznego.
Stypendium zostało przeznaczone na pokrycie części kosztów związanych z profesjonalnym wyprodukowaniem i przygotowaniem płyty z autorską muzyką. 
 
8) AMADEUSZ NOSAL
 
Dramaturg i autor tekstów spektakli prezentowanych i nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach teatralnych. Twórca projekcji wideo, instalacji audiowizualnych, teledysków, eksperymentalnych form filmowych i mediów reklamowych.
 
Stypendium przeznaczył na realizację krótkometrażowego filmu pt. „Duch”. 
 
 
9) BOŻENA OLIZAROWICZ
 
Aktorka, lalkarka, piosenkarka. Pracownik Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Instruktorka tańca współczesnego. Autorka projektów teatralnych dla dzieci i dorosłych.
Stypendium wykorzystała na przygotowanie recitalu na podstawie piosenek Ewy Demarczyk, tytuł recitalu: „KARUZELA Z MADONNAMI WSPOMNIENIE – RECITAL PIOSENEK EWY DEMARCZYK”
 
 
 
ROK 2022
 
10) JUSTYNA NAWROCKA 
 
Dorobek twórczy:
Poetka, autorka tekstów i recenzji teatralnych. 
Stypendium przeznaczyła na wydanie książki pt. „Życie pośmiertne zwierząt futerkowych”.
 
11) ZBIGNIEW PORĘBA 
 
Instruktor muzyczny, laureat nagród za kompozycje na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach.
Stypendium zostało przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z nagraniem i wydaniem płyty pt. „Moje Miasto”.  Płyta to wynik współpracy dwóch twórców – Zbigniewa Poręby i Krzysztofa Kobielca.
 
12)  ROBERT JAROCKI 
 
Lider i założyciel wałbrzyskiego zespołu AMICIS, Wraz z grupą przyjaciół organizują koncerty, na których zbierane są pieniądze na cele charytatywne.
Otrzymane środki ze stypendium wykorzystano na wydanie płyty z autorskimi utworami pt. „Początek”, promującej nasze miasto, do którego jest bardzo przywiązany i z którym swoją przyszłość wiąże Robert Jarocki.
 
13) KRZYSZTOF KOBIELEC 
 
Poeta, działacz kulturalny, pedagog.
Stypendium zostało przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z nagraniem i wydaniem płyty pt. „Moje Miasto”.  Płyta to wynik współpracy dwóch twórców – Zbigniewa Poręby i Krzysztofa Kobielca.
 
14) ERWIN GRZELECKI 
 
Muzyk instrumentalista, kompozytor i producent. Laureat licznych nagród zarówno na ogólnopolskich jak i międzynarodowych festiwalach muzycznych.
Stypendium wykorzystał na stworzenie albumu muzycznego pod nazwą „Hometown”. 
W imieniu stypendysty list gratulacyjny odbiera jego babcia - Pani Józefa Walus.
 
 
ROK 2023
 
15) BARBARA MACIEJEWSKA- MALINOWSKA
 
Uprawia malarstwo, pisze poezję. Oprócz tworzenia zajmuje się też aranżacją wystaw i wernisaży. 
Stypendium przeznaczyła na stworzenie wystawy malarstwa inspirowanej życiem Księżnej Daisy von Pless, którą gościła Galeria Biblioteki pod Atlantami oaz okoliczne galerie i ogólnodostępne przestrzenie.
 
16) SYLWIA SOBIERAJ-BOROWIEC
 
Nauczyciel przedmiotów artystycznych. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia zajęć ceramicznych i plastycznych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.  Stypendium zostało przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem szklanych obrazów, inspirowanych budynkami znajdującymi się na terenie pięknej secesyjnej dzielnicy Nowe Miasto
 
17) BARTOSZ KWIATKOWSKI
 
Aktywny muzyk sesyjny, koncertujący w Polsce oraz za granicą. 
 Stypendium Bartosz Kwiatkowski przeznaczył na stworzenie filmowej aranżacji piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem” na skrzypce solo. Zdjęcia do teledysku były realizowane na terenie Wałbrzycha ukazując walory miasta. 
 
18) ADRIAN ZIĄTEK  
 
Przewodnik i regionalista popularyzuje lokalną i ponadlokalną historię. 
Otrzymane środki ze stypendium wykorzystał na stworzenie tablicy historycznej opisującej dzieje dzielnicy Stary Zdrój, a także na organizację spotkań kulturalnych związanych z historią miasta i regionu.
 
 
ROK 2024
 
19) MIROSŁAW MACIEJEWSKI 
 
Były Członek Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, współzałożyciel niezależnej grupy twórczej „Szóste Niebo”. 
Stypendium przeznaczy na realizację wystawy „Tajemnicze miasto – wystawa biżuterii artystycznej”, inspirowanej Wałbrzychem i jego historią. Prezentacja elementów lokalnego krajobrazu i architektury, wkomponowanych w biżuterię.
 
20) MAGDALENA MARIA MAŁOWSKA
 
Recenzentka teatralna  pisząca do wortalu Dziennik Teatralny oraz do gazety Presto. Scenarzystka, opiekunka artystyczna, reżyserka i kierowniczka produkcji.
Stypendium pokryje koszty związane z stworzeniem krótkometrażowego filmu fabularnego pt. „Duchota”, do którego zdjęcia odbędą się na terenie gminy Wałbrzych i okolicy.
 
21) SEWERYN MROŻKIEWICZ
 
 Od 2006 r. aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, reżyser czytań performatywnych, moderator rozmów warsztatowych z najmłodszym widzem, prowadzący warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów. 
Stypendium przeznaczył na przygotowanie inscenizacji adresowanej do starszych dzieci i w wieku przedszkolnym. Obecnie realizuje projekt (mini koncert połączony z warsztatem) adresowany do dzieci przedszkolnych i ich nauczycieli pod tytułem „Śpiewać każdy może”.
 
Po stypendiach nadszedł czas by uhonorować, tych którzy szczególnie zaznaczyli swoją obecność w kulturze naszego miasta i regionu, którzy promują Wałbrzych i z których jesteśmy dumni. Coś tam można powiedzieć o tym, jak ważna jest teraz kultura i jej promocja (ale to poddaję decyzji Prowadzącego).Prosimy o pozostanie na scenie Pana Prezydenta, zapraszamy na scenę Panią Marię Romańską  - Przewodniczącą Rady Miejskiej Wałbrzycha.
 
Prezydent i Przewodnicząca wręczają nagrody, przy wręczaniu należałoby powiedzieć parę słów o nagrodzonym.
 
NAGRODZENI:
ROK 2020 (za rok 2019)
 
1. Paweł Kuźma
 
Przez wiele lat był aktorem w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Obecnie aktor Teatru Groteska w Krakowie. Oprócz wielu kreacji aktorskich, w tym nagrodzoną animację wielkoformatową lalką w spektaklu "Dzień osiemdziesiąty piąty" w reżyserii Agi Błaszczak, ma za sobą także doświadczenia w prowadzeniu warsztatów teatralnych, głównie z młodzieżą.
 
ROK 2021 (za rok 2020)
 
2.  Barbara Ziółkowska
 
To osoba oddana sztuce teatru uprawianej zawodowo w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a później – do chwili obecnej – społecznie. Wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności warsztatowe w prowadzonych zajęciach instruktażowo-metodycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z seniorami. 
Na szczególne podkreślenie zasługuje pasja i zaangażowanie z jaką podejmuje działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 
3. Marlena Janik
 
Od wielu lat zaangażowana jest w działalność Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Dba o wysoki poziom prezentacji, i bogactwo repertuarowe Zespołu, co ma wpływ na kultywowanie i upowszechnianie kultury polskiej. 
 
ROK 2022 (za rok 2021)
 
4. Ilona Sapka
 
Artystka zajmująca się malarstwem, tkaniną artystyczną i witrażem. Pracownik Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 Jest pomysłodawczynią, organizatorką i kuratorką wielu wystaw i imprez artystycznych, konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów rysunkowych i malarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. 
 
ROK 2023 (za rok 2022)
 
5. Mateusz Mykytyszyn
 
Jako prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless zajmuje się upowszechnianiem i zachowywaniem dla przyszłych pokoleń  regionalnej wiedzy historycznej na temat Zamku Książ i jego mieszkańców, w tym księżnej Daisy von Pless.
Do jego ostatnich osiągnięć należy spisanie wspomnień księcia Bolko von Pless pod tytułem „Wspomnienia Śląskiego Księcia”.
6. Ildiko Juhasz
 
Prowadząca grupę fletów oraz solistka w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Laureatka w licznych konkursach artystycznych, m.in. w ubiegłym roku otrzymała statuetkę w kategorii Solistka w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły,
 
7. Miłosz Pobiedziński
 
Profesor uczelni – Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem pracowni D-Transformacji Intermedialnych w Katedrze Sztuk Wizualnych Wydziału Form Przemysłowych.  
Pola działalności artystycznej  Pana Miłosza Pobiedzińskiego to: instalacje, ready mades, performance, malarstwo, fotografia kreacyjna.
Na przełomie ostatniego roku w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki zrealizował pierwszą odsłonę wystawy pn. KATEDRA, do której artysta przygotowywał się prze 5 lat.
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

buehehehehe (5 kwietnia 2024 20:59)
Cytuję użytkownika: Lans lans lans
Na każdym zdjęciu nasza Lalka i Aktor w jednym.Na trybunach Podnóżek i Honorowy Obywatel.To dopiero jest teatr.
ile ci płacą za nienawiść? opłaca się?
Lans lans lans (5 kwietnia 2024 20:07)
Na każdym zdjęciu nasza Lalka i Aktor w jednym.Na trybunach Podnóżek i Honorowy Obywatel.To dopiero jest teatr.

Dodaj komentarz

kultura  |   sztuka  |   walbrzych  |  

Nowy klip wałbrzyszanki: Aleksandra Okupna ''Noc''

Teatr Lalki i Aktora leci na międzynarodowy festiwal do Turcji

Pustułka z komina PEC zniosła jajka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij