Ponad 8000 pożarów łąk i to tylko w tym roku.

Z nadejściem wiosny rusza kampania „STOP pożarom traw”, której zadaniem jest edukowanie ludzi o niebezpieczeństwach i konsekwencjach płynących z wypalania traw i nieużytków rolnych.

Jak podkreślił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, prawie 30% wszystkich pożarów na terenie całej Polski stanowią pożary traw. Tylko w tym roku odnotowano ich już ponad 8000. Większość z nich ma miejsce na przełomie marca i kwietnia, stąd też okres rozpoczęcia kampanii.

 

Wśród wielu ludzi nadal panuje błędne przekonanie, że wypalanie suchych traw i roślin naturalnie użyźnia glebę i tym samym przygotowuje grunt pod zasianie nowych. Samo wypalanie traw jest już zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń i kosztować może do 5000zł. Kara może jednak urosnąć z grzywny do 10 lat więzienia, jeżeli takie podpalenie przerodzi się w pożar.

 

Ugaszenie pożaru nieużytków i łąk jest szczególnie trudne ze względu na prędkość z jaką rozprzestrzenia się ogień na tak otwartym terenie. Strażaków kosztuje to czas i ogromne ilości wody, a osoby postronne naraża na wielkie niebezpieczeństwo. W 2016 roku w takich pożarach zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych.

 

Kampania już odniosła pozytywne rezultaty, ponieważ jak podaje Jarosław Zieliński, statystyki z ostatnich 2 lat wykazały zaniżenie tego typu pożarów w Polsce o połowę: na rok 2015 było ich ponad 82 tys., a w 2016 już 36 tys. Oby tendencja spadkowa utrzymała się i w tym roku.

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

redakcja
foto: użyczone

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno