Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha?

1017 wjazd-01.jpg
Przesunął się termin przebudowy wjazdu do Wałbrzycha od strony Świebodzic. Wszystko z powodu powtórzonego przetargu, jednak jak zapewnia dyrekcja Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, prace mogą ruszyć jeszcze w listopadzie tego roku.


Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha od strony Świebodzic jest jedną z kluczowych inwestycji drogowych planowanych przez miasto na ten rok. W planach jest wyburzenie budynków po prawej stronie ulicy Wrocławskiej (kilka z nich już wyburzono) a także budowa ronda u zbiegu ulic Wrocławskiej i Wilczej oraz przebudowa ul. Wrocławskiej na drogę czteropasmową.

- Sytuacja z przebudową wjazdu do Wałbrzycha na odcinku drogi nr 35 od Wilczej do Pogodnej przebiega zgodnie z planem, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że pierwszy przetarg na wykonawcę nam nie wyszedł, ponieważ kwoty, jakie złożyli oferenci, przekraczały nasze zaplanowane, a przede wszystkim przekraczały próg unijnych przetargów, jest to około 20 mln zł. W związku z tym musieliśmy przeprowadzić przetarg w trybie unijnym - mówi dyrektor ZDKiUM, Bogusław Rogiński.

Jak tłumaczy Rogiński, przetarg unijny to dłuższy termin oczekiwania na oferty i konieczność umieszczenia informacji o przetargu w europejskim biuletynie zamówień publicznych, dlatego pochłania więcej czasu. 23 października minie termin składania ofert, wkrótce powinno być też wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. To pozwoli na kontynuację wysiedleń mieszkańców i przygotowanie procedury wypłacania odszkodowań.

- Do końca października powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę, więc to się zbiega z czasem ewentualnego podpisania umowy z wykonawcą i w listopadzie ruszą już prace związane bezpośrednio ze ZRID-em - mówi Rogiński - Szczegółowy harmonogram prac będzie załącznikiem do umowy i dopiero, jak wyłonimy wykonawcę, będziemy mogli podać szczegóły. Dopóki go nie ma, nie możemy tego szczegółowo określić.

ZDKiUM planuje też do końca roku dokonanie dalszych wyburzeń po nieparzystej stronie ulicy Wrocławskiej.

- Będziemy się starali jednak nie wchodzić w pas samej jezdni, bo bez sensu jest w zimie prowadzić prace związane z samą nawierzchnią. Natomiast ruszą wszystkie prace przygotowawcze, tym bardziej, że przetarg obejmuje nie tylko drogę nr 35, ale także tak zwaną 34KD, która będzie łącznikiem umożliwiającą wjazdy z sąsiednich ulic do ronda naprzeciwko Palmiarni - mówi Rogiński.

Całość prac związanych z przebudową wjazdu do Wałbrzycha powinna być ukończona na przełomie 2014 i 2015 roku.

ms
Foto: K. Żarkowski

Powrót na stronę główną