Żywa Biblioteka w Świdnicy
Nie oceniaj książki po okładce. Już 19 kwietnia druga edycja Żywej Biblioteki, która odbędzie się w Świdnickim Ośrodku Kultury. W godzinach od 9.00 do 15.00 w wydarzeniu wezmą udział uczniowie świdnickich szkół średnich, natomiast od godz. 17.00 do 19.00 Żywa Biblioteka będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców Świdnicy i okolic. 
 
 
W tym roku Żywa Biblioteka będzie wydarzeniem towarzyszącym 11. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Żywa Biblioteka ma na celu propagowanie postawy tolerancji wobec różnorodności kultury, wzajemnego szacunku i dialogu. Książkami w Żywej Bibliotece są ludzie, reprezentanci różnych grup społecznych, którzy często nie są w społeczeństwie akceptowani lub spotykają się z krzywdzącym, stereotypowym postrzeganiem. 
 
Czytelnik, wypożyczając „Książkę”, wchodzi z nią w dialog, podczas którego ma możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o niej, a także zmiany nastawienia względem tej osoby. Celem projektu jest zmiana negatywnej postawy wobec inności na taką, która oparta jest na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. 
 
Tytuły „Książek”, z którymi będzie można się zapoznać:
Amazonka
Sybirak
Iluzja, czyli praca i pasja w jednym
Żydówka
Artysta
Neofitka – zwolenniczka nie palenia papierosów
Ukrainka
Być kobietą, być kobietą… 
Pop
Przetrwanie w Polsce 
Tolerancja? Ja ogarniam. 
Popadia
Druga Mama
Były żołnierz
Absurdalnie Trzeźwy Abstynent 
Moje życie z Bogiem 
Dwa życia 
Niespełnione Marzenia 
Książkami specjalnymi podczas tegorocznej edycji wydarzenia będą Prezydent Miasta Świdnicy – Beata Moskal – Słaniewska oraz jej zastępca – Szymon Chojnowski, którzy z chęcią opowiedzą o swojej pracy, inspiracjach, a także ciekawostkach z życia włodarzy miasta.
 
 
Na czym polega Żywa Biblioteka? 
Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, uczestnicy Żywej Biblioteki mogą wybierać interesujące ich tytuły. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, natomiast czytanie zastępuje rozmowa w kameralnej atmosferze. Czytelnicy którzy przychodzą do Żywej Biblioteki, rejestrują się, dostają kartę biblioteczną, następnie zapoznają się z katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek i rozpoczynają rozmowę. 
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 
opr.wb
foto:użyczone
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno