Maleje bezrobocie na Dolnym Śląsku
Wskaźnik bezrobocia w naszym regionie maleje. W lutym wynosił 6 % - to o prawie punkt procentowy mniej niż średnia krajowa i o blisko 1,5% mniej niż w ubiegłym roku. Co więcej, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przekaże w tym roku na walkę z bezrobocie, blisko 600 mln zł. 
 
Kursy, szkolenia, staże czy dotacje bezzwrotne to dobrze znane formy wsparcia osób bezrobotnych. Ale wraz z malejącą liczbą osób bez pracy zmienia się podejście do podejmowanych przez samorząd działań. Fundusze przeznaczane są też na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, pomoc Dolnoślązakom, którzy muszą opiekować się bliskimi oraz na badania profilaktyczne chorób nowotworowych.
 
Stopa bezrobocia w naszym regionie nadal spada. W lutym tego roku wynosiła 6 %, to o prawie punkt procentowy mniej niż średnia krajowa i o blisko półtora procent mniej niż w 2017 roku. A jeszcze 15 lat temu wskaźnik ten był bliski 25 %. 
 
- Wciąż malejące bezrobocie w województwie dolnośląskim to odzwierciedlenie korzystnej sytuacji w gospodarce naszego województwa. Trzeba jednak pamiętać, że za tymi procentami kryją się konkretni Dolnoślązacy, którzy oczekują naszego wsparcia. Dlatego nadal przeznaczamy ogromne pieniądze na aktywizację osób bezrobotnych, właśnie po to, by ich liczba była jeszcze mniejsza – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa. 
 
 
W tym roku blisko 600 mln zł na walkę z bezrobociem i wsparcie mieszkańców województwa ma do dyspozycji Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Choć najniższa stopa bezrobocia (2,2 % na koniec lutego 2018 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, to już w powiatach górowskim wynosi 16,9 %, złotoryjskim 16,2 %, wałbrzyskim ziemskim 15,2 % oraz jaworskim 14,4 %.
 
Fundusze w dyspozycji DWUP mają pomóc w przełamaniu barier w podjęciu pracy. Jedną z nich są np. kłopoty z zapewnieniem opieki nad dziećmi. 
 
- Dlatego wspieramy rodziców, w szczególności mamy, które chcą wrócić do pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych. Skupiamy się nie tylko na szkoleniach, ale też wspieramy tworzących nowe żłobki czy kluby malucha. Opłacamy również zatrudnienie niań.  Do dziś w ramach 56 projektów przeznaczamy na ten cel ponad 58 mln zł – podkreśla Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa - Kolejne fundusze – blisko 35 mln zł. przeznaczone są na badania profilaktyczne chorób nowotworowych, by Dolnoślązacy byli zdrowi i mogli pracować.
 
 
DWUP dysponuje również bezzwrotnymi dotacjami na założenie własnej firmy oraz na pomoc w jej prowadzeniu. 
 
-  To jeden z programów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sumie w ramach 55 takich projektów konkursowych przeznaczyliśmy na ten cel ponad 170 mln zł – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
 
Pomoc ma też trafić do osób z chorobami i uzależnieniami własnymi bądź bliskich. Na wsparcie mogą liczyć m.in. podopieczni ośrodków pomocy społecznej, ośrodków wychowawczych, rodziny i osoby uzależnione. Będą powstawały dzienne domy opieki medycznej, a także będzie możliwość skorzystania z usług asystenckich i opiekuńczych. 
 
– Częstą barierą w podjęciu zatrudnienia jest konieczność opieki nad osobami zależnymi – seniorami, chorymi, czy też niepełnosprawnymi. W likwidacji właśnie tych barier chcemy pomagać mieszkańcom województwa – podsumowuje dyrektor Ewa Grzebieniak.
 
opr.wb
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno