Pożary traw: palący problem

Marzec i kwiecień to miesiące, w których jest najwięcej pożarów traw. Tylko w kwietniu wałbrzyska straż pożarna odnotowała 150 interwencji.

 
Jak co roku strażacy przypominają, że takie działanie przynosi wiele szkód i angażuje służby w momentach, gdy ich pomoc jest bardziej potrzebna w zupełnie innych miejscach.    
 
Łąki palą się nie tylko na terenie gmin wiejskich ale także w samym Wałbrzychu. Zawsze z początkiem wiosny strażacy odnotowują wiele interwencji tego typu. 
 
- Od początku kwietnia było ponad 150 interwencji związanych z pożarami traw. Pożary traw to plaga zarówno w naszym powiecie, jak i na terenie całego kraju. Dla przykładu, tylko wczoraj odnotowano 17 interwencji na terenie powiatu związanych z pożarami traw - mówi Tomasz Kwiatkowski z wałbrzyskiej straży pożarnej. 
 
 
Walka z tym zjawiskiem jest niezwykle trudna. Polega przede wszystkim na szerokim rozpropagowaniu błędów w myśleniu osób podpalających łąki i straszeniu wysokimi karami. Niestety sprawców podpaleń jest bardzo ciężko namierzyć. Jeśli jednak się to uda grożą im kary w wysokości nawet 5 tysięcy złotych lub więzienie.
 
Ponadto każdy taki pożar powoduje, że strażacy zmuszeni są do dodatkowej pracy, a ograniczona liczba zastępów sprawia, że niekiedy brakuje jednostek do udziału w wielu akcjach na raz.
 
- Podczas pożarów traw giną zwierzęta, jest też kwestia ekonomiczna, wyjeżdżając do takich interwencji tracimy możliwość brania udziału w innych zdarzeniach. Co więcej takie zdarzenia mogą nieść zagrożenie życia, kilka lat temu był taki przypadek kiedy podczas wypalania traw zginął człowiek  - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski.
 
W 2017 roku w całej Polsce odnotowano 125 892 pożary, wśród których były 38634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 32% wszystkich pożarów na terenie naszego kraju.
 
W.Blicharz
foto:straż pożarna
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno