Bitwa pod Strugą: ponad 100 rekonstruktorów
Ponad 100 rekonstruktorów i 6 koni weźmie udział w tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Strugą. Obchody Bitwy na Czerwonym Wzgórzu zaplanowano od 11 do 13 maja.
W inscenizacji wezmą udział profesjonalne grupy rekonstrukcyjne. Celem tego typu wydarzeń jest przede wszystkim przybliżenie historii z minionej epoki: najczęściej potyczek czy bitew, podczas których przed laty przelewano krew. Jak przyznają rekonstruktorzy, ważna jest dbałość o każdy detal. Przed bitwą emocje sięgają zenitu. 
 
- Nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć. Zawsze mogą spłoszyć się konie, może też być tak, że ktoś zupełnie nieodpowiedzialny wejdzie na pole bitwy. Niejednokrotnie mieliśmy sytuację, że domorośli fotoreporterzy wpadają przed baterię armat w momencie gdy tlą się lonty. Jest to niesamowicie niebezpieczne – tłumaczy wice pułkownik I Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego Andrzej Kociński. 
 
 
Rekonstruktorzy dbają też o odpowiednie nazewnictwo. Wice pułkownik I Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego wyjaśnia, dlaczego wydarzenie zaplanowane na 12 maja to inscenizacja, a nie rekonstrukcja bitwy. 
 
- Zrekonstruowane zostaną mundury, broń i sposób ich użytkowania. Natomiast cała reszta to jest inscenizacja, czyli umowne pokazanie elementów, które działy się wtedy. Odtworzenie bitwy jest niemożliwe ze względów logistycznych i budżetowych. Sprowadzenie tutaj kilku tysięcy ludzi, kilkuset koni i armat to byłoby niemożliwe przedsięwzięcie – mówi Andrzej Kociński.
 
 
W piątek 11 maja zaplanowano uroczystości pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej w Szczawnie-Zdroju oraz pokaz filmu „Popioły” w Domu Zdrojowym. Z kolei w niedzielę 13 maja odbędzie msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju oraz przemarsz rekonstruktorów ulicami Szczawna. Kulminacja obchodów przypada w sobotę 12 maja, wtedy zaplanowano inscenizację Bitwy pod Strugą.
 
- W tym roku w inscenizacji weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wliczamy w to cywilów. Nowością w tym roku będzie kawaleria z Czech. Konie robią niesamowite show – mówi organizator Bitwy Pod Strugą, Ilona Bujalska.
 
 
Inscenizacja zaplanowana jest nieopodal Pomnika Ułanów Legii Polsko-Włoskiej. 
 
- Inscenizacja będzie w tym samym miejscu, ale troszeczkę zmniejszyliśmy pole samej inscenizacji, tak aby rekonstruktorzy byli w jednym miejscu i byli widoczni dla publiczności. Zamknięty będzie jeden pas obwodnicy, na którym będzie można zostawiać samochody, tam zapraszamy publiczność. Będzie dla niej miejsce także przy samym pomniku  - tłumaczy Ilona Bujalska.
 
Obóz rekonstruktorów będzie zlokalizowany przy Pałacu Struga. Organizatorzy zachęcają publiczność, zwłaszcza z Podzamcza i Piaskowej Góry, do pozostawienia swoich samochodów przy domu i przyjście na teren inscenizacji pieszo.  
 
 
Obchody Bitwy na Czerwonym Wzgórzu 
 
Harmonogram:
 
11 maja (piątek)
12: 00 Uroczystości pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław
18: 00 Projekcja Filmu "Popioły" w reżyserii Andrzeja Wajdy, miejsce - Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju
 
12 maja (sobota)
15: 00-16: 00 rekonstrukcja Bitwy pod Strugą, miejsce – pola pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej
17: 00- 20: 00 Zwiedzanie obozu rekonstruktorów, miejsce –Pałac Struga
 
13 maja (niedziela)
9: 30 Uroczysta Msza Święta, miejsce – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju
10: 00 Przemarsz Rekonstruktorów ulicami Szczawna Zdroju
10: 30 Uroczyste zakończenie przemarszu w Centrum Szczawna- Zdroju
 
W.BLicharz
foto:P.Tokarski/użyczone
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno