Jest porozumienie ws. budowy trasy sudeckiej

60 milionów złotych - tyle kosztować będzie budowa obwodnicy Boguszowa-Gorc i remont ulic 1 Maja i Kamienieckiej w Wałbrzychu. To kolejna duża inwestycja drogowa w naszym regionie.

Projekt jest częścią większego planu stworzenia tzw. trasy sudeckiej, łączącej najważniejsze miejscowości wzdłuż południowej granicy Polski. Nie będzie to jednak droga ekspresowa, tylko szlak składający się w większości z dróg wojewódzkich. Dlatego w realizację tego projektu mocno zaangażował się marszałek Cezary Przybylski.
 
- Przebudowa dróg nr 367 i 381 w ramach trasy sudeckiej to bardzo ważne zadanie, które po pierwsze ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo a po drugie ożywić gospodarczo ten region - mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
 
Na tej inwestycji zyskają głównie miasta Boguszów-Gorce i Wałbrzych. Dzięki budowie obwodnicy Boguszowa będzie można sprawnie ominąć to miasto a nie jak dotychczas przeciskać się wąskimi i stromymi uliczkami przez najwyżej położony w Polsce rynek. Ponadto burmistrz Boguszowa-Gorc ma szersze plany co do zagospodarowania terenów wokół nowej drogi.
 
- Wzdłuż zaplanowanej obwodnicy mamy przewidziane tereny pod Strefę Aktywności Gospodarczej i z tym wiążę duże szanse rozwojowe dla Boguszowa-Gorc - mówi burmistrz Waldemar Kujawa.
 
Wałbrzych natomiast doczeka się remontu ulic 1 Maja i Zachodniej. To praktycznie ostatnie odcinki dróg wojewódzkich, które jeszcze nie doczekały się remontu a ich stan od lat jest daleki od ideału. Dodatkowo najszybciej realizowanym etapem tej inwestycji będzie przebudowa ul. Kamienieckiej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Noworudzką aby usprawnić wyjazd z Wałbrzycha w kierunku Kotliny Kłodzkiej.
 
- Za nami niesłychanie trudny okres przede wszystkim wypracowywania kompromisu z lokalnymi społecznościami w naszych miastach, co do przebiegu tej drogi. Dzisiaj mało o tym pamiętamy ale to były niezliczone spotkania konsultacyjne, protesty, konieczność pokonania przeszkód przy uzyskaniu decyzji środowiskowej. Dzisiaj jest ten symboliczny moment, kiedy wszystko jest za nami - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Koszt całej inwestycji to aż 60 milionów złotych. 85% pochodzi ze środków pozyskanych przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, natomiast fundusze na wkłady własne dla gmin zapewnił marszałek województwa z funduszy unijnych i budżetu państwa. Nadzór nad całym projektem sprawować będzie gmina Wałbrzych za pośrednictwem Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta. Część prac rusza lada dzień (ul. Kamieniecka) a na pozostałę już wkrótce ogłoszone zostaną przetargi. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno