Tunel na Kraszowicach już wkrótce

Rok trwały uzgodnienia z Urzędem Wojewódzkim dotyczące budowy tunelu pod nasypem kolejowym na Kraszowicach. Pozwoli on na skomunikowanie ruchu pieszo-rowerowego z centrum miasta. Urząd przygotowuje w tej chwili postępowanie przetargowe. 

 
Po wybudowaniu kładki pieszo – rowerowej na rzece Bystrzycy w zeszłym roku, kolejnym etapem zadania było umożliwienie dojścia do niej od strony Kraszowic. Wymagało to uzyskania przez miasto stosownych pozwoleń od właścicieli terenu, czyli PKP PLK i RZGW oraz decyzji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego o lokalizacji inwestycji celu publicznego. 
 
- Rozmowy z kolejarzami w sprawie możliwości wybudowania przejścia przez tory skończyły się fiaskiem. PKP PLK nie zgodziły się na przejście przez nasyp. Jedynym rozwiązaniem okazało się tylko wykonanie tunelu – wyjaśnia Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej. 
 
Miasto przez rok miało trudności z uzyskaniem pozwolenia na realizację tej inwestycji, bo obszar, na którym miała być ona prowadzona, jest zamkniętym terenem kolejowym. Wojewoda Dolnośląski uznał, iż jest to strefa o szczególnym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa państwa. To właśnie uniemożliwiło uzyskanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. 
 
Po odwołaniu się przez miasto do Ministerstwa Infrastruktury, otrzymano decyzję, na mocy której miasto, jako inwestor, mogło starać się o wydanie pozwolenia na budowę. Wydano je 18 maja i Urząd Miejski może już rozpocząć proces ogłoszenia postępowania przetargowego. Pozwoli to na kontynuację wcześniejszego planu, czyli połączenia Kraszowic kładką pieszo-rowerową z obiektami sportowymi przy ul. Śląskiej i z centrum miasta. 
 
- Od lat mieszkańcy dzielnicy Kraszowice przechodzili przez niebezpieczny wiadukt kolejowy, skracając sobie drogę do centrum miasta. Wielokrotnie na spotkaniach zgłaszali  do mnie ten problem, licząc na szybkie jego rozwiązanie. Niestety zawiłości prawne wydłużyły czas realizacji tej inwestycji. Dziękuję za cierpliwość, a także za liczne pomysły i projekty, które inicjuje m.in. Kraszowickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, które jest doskonałym ambasadorem mieszkańców swojej dzielnicy – dodaje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.    
 
opr.wb
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno