'Zrąb' w Starej Kopalni
Prace ponad 40 artystów zostały zaprezentowane podczas ogólnopolskiej wystawy rzeźby „Zrąb”. Ekspozycja została zaaranżowana w przestrzeniach Starej Kopalni.
 
 
Podczas wystawy zaprezentowano ponad 200 prac 43 artystów. W przestrzeniach Starej Kopalni zaprezentowano rzeźby, jak również instalacje z różnego rodzaju materiałów, między innymi stali, drewna czy tworzyw sztucznych.
 
- W wystawie bierze udział 43 artystów reprezentujących medium rzeźby. W ramach tej wystawy artyści podejmują problem zrębu, który dwa lata temu stał się dla nas bardzo atrakcyjny. Nawiązuje on do bezpośrednio do nazwy własnej furtki szybu, która znajduje się tam gdzie kończy się szyb kopalniany i zaczyna przestrzeń wewnętrzna. Zawiera się tutaj dychotomia góry i dołu, która jest szczególna bo przestrzeń zewnętrzna jest nieograniczona - wyjaśnia jeden z kuratorów wystawy, Andrzej  Mazur.
 
 
Jednym z największych wyzwań dla organizatorów wystawy było sprowadzenie i instalacja eksponatów, które ważą nawet kilka ton.  
 
- To było bardzo trudne przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę to, że prace przyjechały tutaj z całej Polski. Logistycznie było to sporym wyzwaniem, zarówno jeśli chodzi o transport, jak i montaż tych prac. Było to karkołomne, ale myślę, że było warto - tłumaczy Andrzej Mazur.
 
 
Jedną z artystek prezentujących swoje prace była artystka Bożena Biskupska, która wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działająca na terenie Warszawy oraz w Sokołowsku.  
 
- Nad moim nowym cyklem pracowałam od roku. Nie jest on skończony, w tej chwili jest 16 figur, docelowo będzie 49. to wszystko zaczęło się 20 lat, jest tutaj obraz, który powstał na początku i opisywał figurę. Tak to jest w twórczości, że te rzeźby do mnie zaczęły schodzić z rysunków i poczułam wewnętrzny przymus, żeby je zrobić w formie realnej - tłumaczy Bożena Biskupska.
 
Wernisażowi wystawy towarzyszyły koncerty. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 września. 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
więcej zdjęć - kliknij tutaj
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno