ITS w Wałbrzychu już w październiku

Trwa budowa systemu ITS dla Wałbrzycha. Realizacja inwestycji będzie kosztować blisko 11 milionów złotych, środki pochodzą z funduszy unijnych. System ma być gotowy w październiku.

 

Celem Inteligentnych Systemów Transportowych jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego, ale też obniżenie kosztów przewozów i usprawnienie pracy służb reagujących na zdarzenia takie jak np. wypadki drogowe. 
 
ITS powstają po to, by usprawnić i unowocześnić miasta, czyniąc je „smart city” z prawdziwego zdarzenia. Jak stwierdził zastępca dyrektora Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu Bogusław Rogiński, jedna z najlepszych definicji „smart city” to - miasto szczęśliwych ludzi.
 
- Powoli przystępujemy do realizacji prac, które w ramach tego projektu będziemy musieli wykonać, czyli np. do budowy sieci światłowodowej, którą cały system będzie połączony. Pod koniec czerwca rozpoczniemy przebudowę skrzyżowań, chcielibyśmy, żeby było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, dlatego prace zaplanowaliśmy na czas wakacji. W międzyczasie będziemy zakładali kamery na parkingach i budowali Centrum Sterowania Ruchem – mówi kierownik projektu budowy ITS w Wałbrzychu z firmy Sprint Dariusz Gryzio.
 
 
W ramach realizacji zostaną wprowadzone priorytety przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego – autobusów, a podróżujący komunikacją publiczną będą otrzymywali bieżące informacje na tablicach przystankowych oraz przez specjalny portal internetowy, dostępny również na urządzeniach mobilnych. 
 
W mieście zostaną dodatkowo zainstalowane kamery monitoringu wizyjnego na skrzyżowaniach i przystankach, zostanie wykonany system informacji parkingowej oraz system zarządzania oświetleniem miejskim. Wszystkie te rozwiązania będą nadzorowane z Centrum Sterowania Ruchem.
 
 
Specyfiką Wałbrzycha jest to, że główna oś komunikacyjna to DK 35, po której codziennie przejeżdża około 30 tys. samochodów. Nie zmieni się to, dopóki nie powstanie obwodnica zachodnia Wałbrzycha. To główny obszar objęty działaniem ITS.
 
Firma Sprint, która wygrała przetarg na realizację tego zadania, ma już doświadczenie w budowie systemów sterowania ruchem, tego typu inwestycje realizowała m.in. w Bydgoszczy, Łodzi czy Olsztynie. 
 

W.Blicharz

foto:P.Tokarski

 

 

 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno