Biznes wygrał z ekologią

Zakończyła się pięcioletnia batalia Kopalni Surowców Skalnych Bartnica o możliwość dalszego wydobycia melafiru ze złóż w Rybnicy Leśnej. Jest to zła wiadomość dla ekologów, dobra dla pracowników i podwykonawców przedsiębiorstwa.

Ostateczna decyzja o przyznaniu koncesji na kolejne 6 lat wydobycia była w rękach marszałka województwa. Wcześniej decyzję środowiskową wydać musiał burmistrz Mieroszowa. Marcin Raczyński postawił szereg warunków, jakie spełnić musi przedsiębiorstwo aby zminimalizować uciążliwość działania Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej. Ograniczenia spowodują m.in., że nie zwiększy się transport urobku. Innym dodatkowym obowiązkiem nałożonym na kopalnię jest m.in. monitoring przyrodniczy.
 
- Działania zmierzające do uzyskania koncesji rozpoczęliśmy w kwietniu 2011 r. Pokonaliśmy w tym czasie nie tylko wyjątkowo długą, ale też trudną i wyboistą drogę. Tym bardziej cieszy pomyślne dotarcie do celu - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica. - Możliwość kontynuacji wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej wpłynie pozytywnie nie tylko na gospodarczy rozwój regionu, ale także zapewni pracę i godne życie ponad 40 etatowym pracownikom Spółki oraz ok. 100 podwykonawcom z dotkniętego bezrobociem regionu. Odkąd bowiem w czerwcu 2015 r. wygasła poprzednia koncesja, ludzie żyli w wielkiej niepewności - mówi prezes Madej.
 
Zarząd firmy deklaruje, że będzie dotrzymywać zobowiązań i starać się współistnieć z lokalną społecznością. Co na to obrońcy przyrody? Czekamy na komentarze.
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
plr
foto: K. Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno