Ślub Hochbergów
Wałbrzyska reprezentacja na ślubie Hochbergów. Prezes Zamku Książ Anna Żabska oraz kierujący Fundacją Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn zostali zaproszeni na ślubu hrabiostwa Hochbergów w majątku Haseldorf na północy Niemiec. Młodej parze wręczyli wałbrzyski produkt regionalny komplet porcelany „Fryderyka”. 
 
 
Christian von Hochberg, hrabia na Roztoce i baron na Książu, który jest potomkiem księcia Jana Henryka X, pierwszego księcia von Pless z rodu Hochbergów żeni się po raz trzeci. Jest on reprezentantem młodszej linii Hochbergów, tzw. „hrabiowskiej” z Roztoki ( gmina Dobromierz, niem. Rohnstock). 
 
W odróżnieniu od linii książęcej Hochberg –Pless na której czele stoi książę Bolko, wnuk Jana Henryka XV księżnej Daisy, gałąź na Roztoce ma 24 męskich przedstawicieli. W rodzie Hochbergów tytuł księcia dziedziczyć mogą tylko jego męscy członkowie.
 
 
Honorowy obywatel Wałbrzych, szef rodu książę Bolko posiada tylko jedną córką hrabiankę Felicitas i dlatego w przyszłości  tytuł księcia Pszczyny, hrabiego Hochberga i barona na Książu przejdzie na gałąź roztoczańską. Wielu jej członków, a także  innych przedstawicieli najwyższej niemieckiej arystokracji (m.in von Bismarck, von Solms-Laubach,  książęta Stolberg-Wernigerode, Stolberg-Rossla, zu Wied i Schoniach –Carolatch) wzięło w drugą sobotę czerwca udział w eleganckiej uroczystości ślubnej hrabiego Christiana i lekarki Katji Schümer.
 
 
Małżonkowie mieszkają w Hamburgu, ale przyjęcie wesele urządził w Haseldorf pałacu swojego kuzyna, księcia Udo von Schöniach-Carolath. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Wałbrzycha - prezes zamku Książ Anna Żabska oraz prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn.
 
– Kontakty z tą gałęzią Hochbergów nawiązaliśmy kilka lat temu. W ubiegłym roku odwiedzili Książ i Roztokę kuzyni księcia Bolko, senior linii roztoczańskiej hrabia Michael i jego kuzyn hrabia Christian z narzeczoną Katją. To oni zaprosili nas na ślub – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn z Fundacją Daisy, który pracuje na co dzień jako rzecznik prasowy zamku Książ.
 
Anna Żabska wybrała prezent dla nowożeńców. Serwis kawowy „Fryderyka” na 12 osób, który  został wykonany w wałbrzyskiej fabryce porcelany „Krzysztof”. Elegancki zestaw  ze złoconą obwódką jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów regionalnych Wałbrzycha i powstaje z tej samej formy od 1923.
 
 
opr.wb
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno