Urzędnicy z Komisji Europejskiej w Wałbrzychu

Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej z Komisji Europejskiej odwiedzili Wałbrzych.  Spotkanie dotyczyło inicjatywy „Sudety 2030”.

W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele 106 samorządów Dolnego Śląska podpisali we Wleniu Deklarację Sudecką. Jej celem jest podjęcia wspólnych działań na rzecz poprawy warunków i szybszego rozwoju gospodarczego południa Dolnego Śląska. 
 
Efektem ma być stworzenie wspólnego planu modernizacji i rozwoju subregionów wałbrzyskiego i jeleniogórskiego, czyli Strategii Rozwoju Sudety 2030. Chodzi o to, by do 2030 r. przyspieszyć rozwój gospodarczy i społeczny tej części Dolnego Śląska.
 
- Jesteśmy za tym, aby polityka spójności nadal obowiązywała. Po drugie jesteśmy za tym, żeby zwiększyć rolę instrumentów terytorialnych. Uważamy, że potrafimy z tych instrumentów korzystać i potrafimy naszą współpracę przekuwać na poprawę życia mieszkańców. Jesteśmy za tym, żeby decentralizować decyzje i sprowadzać je do lokalnych społeczności -  mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W marcu prezydent Roman Szełemej i delegacja samorządowców odwiedzili Brukselę. Teraz urzędnicy z Parlamentu Europejskiego przyjechali z rewizytą do Wałbrzycha. Wszystko po by wcielić w życie projekt Sudety 2030. 
 
- Jest wyraźna różnica w rozwoju tego regionu, nie dlatego, że wy nie wykonujecie swojej pracy, ale w wyniku okoliczności, w jakich rozwijały się te miasta. Chcemy wam pomóc na tyle, na ile będzie to możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że w niedalekiej przyszłości będziemy przeznaczać środki na takie inwestycje i projekty związane z zintegrowanym rozwojem - mówi zastępca dyrektora wydziału ds. Polski w komisji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Wolfgang Monk.
 
 
Zdaniem inicjatora projektu Romana Szełemeja, Dolny Śląsk nie rozwija się równomiernie, a dystans ekonomiczny i społeczny między mieszkańcami choćby Wrocławia i Wałbrzycha to ciągle przepaść.  Inicjatywa „Sudety 2030” ma to zmienić.
 
W.Blicharz
foto:Telewizja Wałbrzych
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno