Kolejne obrazy wróciły 'do domu'

Kolejne obrazy z muzealnego magazynu powróciły do swojego domu, czyli Zamku Książ. Są eksponowane w salach barokowych.

Cztery XVIII-wieczne dzieła zostały skrupulatnie odrestaurowane i tradycyjnie już pojawiły się na zamkowych ścianach z początkiem lipca. Jest to kontynuacja projektu "Metamorfozy Zamku Książ", w ramach którego Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazuje w depozyt do Zamku dzieła, które znajdowały się tu przed wojną.
 
- Jak wiemy praktycznie wszystkie dzieła sztuki po wojnie zostały stąd wywiezione lub skradzione. Zarząd spółki Zamek Książ stara się od kilku lat je odzyskać, jeśli wiemy gdzie się znajdują - mówi prezes Zamku Książ Anna Żabska.
 
- Bardzo konsekwentnie, krok po kroku "zawłaszczamy" przestrzenie tego niezwykłego zabytku po to, aby w przyszłości nadać mu charakter czysto muzealny. Samo powołanie muzeum to bardzo skomplikowane procedury i temu służy właśnia ta trzyletnia i bardzo owocna współpraca. Robimy wszystko aby orbi et urbi, w Zamku Ksiaż może być muzeum - mówi dydektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. 
 
 
Tym razem w Książu pojawiły się cztery nowe obrazy: "Flora jako alegoria jesieni" malarza czeskiego, "Jastrząb atakujący kaczki" Johanna Baptisty Bouttatsa oraz dwa myśliwskie obrazy Ernsta Wihelma Bernhardiego, malarza działającego na dworze Hochbergów na początku XVIII w.
 
- Ten wybór związany jest z aranżacją tzw. apartamentów Jana Henryka XI, który był zagorzałym myśliwym. Apartamenty te powstały w XVIII wieku, gdy Maksymilian von Hochberg (ten od Sali Maksymiliana) uratował ten zamek od ruiny dzięki przebudowie i modernizacji. Wtedy powstały te pomieszczenia Traktu Barokowego, dlatego należało połączyć te dwa wątki - drugą połowę XIX wieku z pierwszą połową XVIII wieku i tym wspólnym mianownikiem są flora i fauna - tłumaczy Małgorzata Lejman kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kurator Metamorfoz Zamku Książ.
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o obrazach, które powróciły właśnie do Zamku Książ koniecznie śledźcie nasze profile - Telewizja Wałbrzych i Walbrzych24.com na Facebooku.
 
 
plr
foto: P.Tokarski / użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno