Miasto dumne z maturzystów

Mamy pełen obraz sytuacji po tegorocznych maturach. Władze miasta są przede wszystkim dumne z wyników, jakie osiągnęły nasze licea ogólnokształcące.

W ubiegłym tygodniu podawaliśmy ogólne wyniki dla całego miasta, jedynie z podziałem na licea ogólnokształcące i technika. Teraz mamy już dane z podziałem na poszczególne szkoły w naszym mieście. Spójrzmy na ranking, w którym znalazły się zarówno szkoły publiczne jak i prywatne:
 
1. II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA - 100%
1. ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W WAŁBRZYCHU - OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA - 100%
1. ZESPÓŁ SZKÓŁ SIÓSTR NIEPOKALANEK IM. BŁ. MARCELINY DAROWSKIEJ W WAŁBRZYCHU - PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR NIEPOKALANEK - 100%
2. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI - 99.1%
3. III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W WAŁBRZYCHU - 89,7%
4. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 7 IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W WAŁBRZYCHU - TECHNIKUM NR 4 - 70,4%
5. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH NR I W WAŁBRZYCHU - SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WAŁBRZYCHU - 66,7%
6. IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI I SPORTOWYMI IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO - 61,8%
7. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 5 IM. MAKSYMILIANA TYTUSA HUBERA W WAŁBRZYCHU - TECHNIKUM NR 2 - 55.9%
8. ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH "ENERGETYK" W WAŁBRZYCHU - TECHNIKUM NR 5 - 47,8%
9. MIĘDZYNARODOWA FEDERACJA MODERN JU-JITSU - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH - 33,3%
10. LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH "ŻAK" W WAŁBRZYCHU - 22,2%
11. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 5 IM. MAKSYMILIANA TYTUSA HUBERA W WAŁBRZYCHU - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH - 20%
12. LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TEB EDUKACJA DLA DOROSŁYCH - 10%
13. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH NR I W WAŁBRZYCHU - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W WAŁBRZYCHU - 0%
 
Należy zwrócić uwagę, że w szkołach publicznych do wszystkich przedmiotów obowiązkowych, które uwzględnia ranking przystąpiło 612 uczniów, natomiast w szkołach prywatnych jedynie 55 osób. Powyżej średniej krajowej znalazły się trzy największe szkoły ponadpodstawowe w mieście i to z nich miasto jest dumne najbardziej.
 
- Średni wynik Wałbrzycha to jest wyraźnie powyżej 76%, to drugi po Wrocławiu najlepszy wynik wśród największych miast w województwie. Różnica nie jest duża i mamy się z czego cieszyć - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Zdaniem prezydenta słabszy wynik techników nie powinien rzutować na całe miasto, ponieważ podobna sytuacja jest w całym kraju. Poza tym są to szkoły inaczej sprofilowane pod względem nauki a egzamin do jakiego przystępują, jest identyczny jak w liceach ogólnoształcących.
 
- Licea są z definicji miejscami, gdzie przygotowuje się przyszłych studentów. Szkoły średnie, zawodowe najczęściej przygotowują do podjęcia pracy bezpośrednio po nauce, więc jest to trochę inny wymiar tego egazimu - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Prezydent zwraca też uwagę na rosnącą popularność wałbrzyskich szkół. Kilka lat temu zainteresowanie było co najmniej średnie a obecnie niektóre szkoły zmuszone są tworzyć nowe oddziały aby przyjąć więcej chętnych. Są to zarówno mieszkańcy naszego miasta jak i sporo osób przyjezdnych. Aby zachęcić jeszcze więcej osób spoza Wałbrzycha, miasto wkrótce będzie tworzyć nowe miejsca w internatach.
 
- Podjęliśmy już wstępną decyzję o budowie, czy adaptacji budynku na nowy internat. Dwa late temu otworzyliśmy pierwszy przy ul. Wysockiego i już jest tam lista oczekujących przekraczająca liczbę miejsc. Chcemy odpowiedzieć na oczekiwania ludzi spoza naszego miasta - deklaruje prezydent.
 
 
Według zapowiedzi nowy internat powstanie gdzieś w Śródmieściu a gotowy ma być na następny rok szkolny.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno