Głuszyca i Jedlina-Zdrój chcą budować mieszkania

Czy niewielkie gminy jak Jedlina-Zdrój i Głuszyca mają szansę na budowę domów wielorodzinnych w ramach programu Mieszkanie+? Burmistrzowie tych miejscowości przekonują, że są bardzo blisko realizacji tych śmiałych planów.

Zarówno w Jedlinie jak i w Głuszycy mieszkańców ubywa. Mimo, że sporo osób przeprowadza się tam na przykład z Wałbrzycha to jednak ujemny przyrost naturalny sprawia, że obie gminy się powoli kurczą.
 
Receptą na ten problem mają być nowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Miałoby ich powstać po 41 w każdej gminie. Oferta ma być skrojona według potrzeb osób, które mają dochód zbyt wysoki aby otrzymać lokal komunalny ale jednocześnie zbyt niski by pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Czynsz miałby wynosić około kilkunastu złotych za metr kwadratowy.
 
Dotychczas program Mieszkanie+ realizowany był w większych miastach, gdzie zapotrzebowanie na nowe lokale był znacznie większy (m.in. do programu włączono Wałbrzych). Małe gminy nie miały szans na realizację tak dużych inwestycji głównie dlatego, że Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansowujący inwestycje rozpoczynał negocjacje powyżej 100 planowanych mieszkań a to oznaczało zbyt duże koszty dla niewielkich samorządów.
 
 
Początkowo Jedlina-Zdrój i Głuszyca porozumiały się w taki sposób aby zaproponować BGK partnerstwo trójstronne z łączną liczbą mieszkań na poziomie wymagań banku. W międzyczasie trwały też prace nad modyfikacją programów rządowych i odbywały się liczne spotkania z samorządowcami zainteresowanymi budową mieszkań. Ostatecznie BGK zdecydował się zmniejszyć wymagania i obecnie podstawą do rozpoczęcia rozmów jest inwestycja na poziomie minimum 5 mln zł bez minimalnej liczby mieszkań.
 
Partnerstwo gmin pozostało ale zmodyfikowano plany. Zamiast budowy jednego budynku z min. 100 mieszkaniami powstaną dwa - po jednym w każdej gminie i z 41 mieszkaniami w każdym. Włodarze wierzą, że zainteresowanie będzie spore, zwłaszcza że rząd zapowiada dopłaty do czynszów a także możliwość starania się o prawo do własności tych lokali.
 
Inwestycję w całości sfinansować miałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Szacuje się, że budowa dwóch budynków to około 16 milionów złotych. Gminy zapewnić mają jedynie uzbrojony grunt a także zająć się pozyskaniem najemców. Po zakończeniu budowy będą musiały jednak spłacić ją w ciągu kilkunastu/kilkudziesięciu lat ale środki mają pochodzić z czynszów od mieszkańców.
 
Gminy wraz z BGK wymieniają się obecnie dokumentami i uzgadniają kształt przyszłej inwestycji. Jeśli wszystkie strony zaakceptują przedstawione projekty utworzona zostanie spółka celowa, która rozpisze przetargi i zajmie się realizacją inwestycji. W tej chwili nikt nie jest w stanie powiedzieć ile miałoby to potrwać ani tym bardziej nie są podawane żadne terminy rozpoczęcia i zakończenia prac.
 
plr
foto: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno