Menu

Atrakcje Pałacu Jedlinka

Do końca wakacji można podziwiać niecodzienne eksponaty w Pałacu Jedlinka. Są to dwie książki i pewien list. Na czym polega ich wyjątkowość?

Atrakcje Pałacu Jedlinka
- W tym momencie największą z naszych atrakcji jest cykl wystaw "Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej", który rozpoczęliśmy w kwietniu tego roku. Są to trzy wystawy czasowe, które zostaną z nami do końca sierpnia. Pierwsza, która otworzyła nam cały cykl dotyczy dzieła Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej Sztuki Artylerii Część Pierwsza" - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek, kierownik Pałacu Jedlinka.
 
Siemienowicz to niezwykła postać, zwany przez niektórych polskim Leonardo da Vinci. Nie znamy dokładnej daty jego narodzin ani śmierci. Możemy za to w pełni zapoznać się z jego największym dziełem, podręcznikiem z 1650 roku wydanym w języku łacińskim. Przez 200 lat był on podstawą do nauki artylerii w całej Europie. Co ciekawe już w tamtym czasie autor opracował metody na uzyskiwanie kolorowych fajerwerków a także opisywał swoje badania dotyczące budowy pocisków artyleryjskich, które posłużyły w przyszłości przy projektowaniu pierwszych rakiet.
 
 
Kolejnym elementem cyklu "Perfekcyjne Polonika..." jest oryginalny list napisany przez o wiele bardziej znaną postać - Jana Henryka Dąbrowskiego... tak tego Dąbrowskiego, który maszeruje w naszym hymnie narodowym.
 
- Sama treść listu nie jest szczególnie porywająca ale wiąże się z nim piękna legenda. W liście czytamy o przemarszu 600 żołnierzy z Motty do Padwy. Legioniści, którzy byli już pod Padwą spotkali Napoleona z Józefiną. Byli mocno zdruzgotani podpisanym wcześniej pokojem w Campio Formio i stracili nadzieję na odzyskanie swojej ojczyzny. Napoleon podnosi ich na duchu a symbolicznym gestem było zdjęcie przez Józefinę kapelusza z głowy Napoleona i rozdawanie legionistom piór z jego barwnego pióropusza - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek.
 
 
Największą atrakcją trzech wystaw jest niewątpliwie Biblia Leopolity czyli najstarszy znany przekład całości Pisma Świętego na język polski. Księga choć datowana jest na 1575 rok jest w bardzo dobrym stanie a organizatorzy wystawy postaral się aby jej ekspozycja również była wyjątkowa.
 
- Dla niektórych bardzo dużym zaskoczeniem jest, że wnętrze naszej sali to odwzorowany kościół pod wezwaniem Świętej Anny w Olszyńcu. Jest to bardzo ważne dla naszego pałacu miejsce, dlatego że w tym kościele pochowane są szczątki jednego z dawnych mieszkańców naszego pałacu - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek.
 
 
Sama Biblia jest cennym eksponatem z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze jest to dodruk do pierwszego wydania z 1575 roku w bardzo ograniczonym nakładzie, z którego zachowało się niewiele egzeplarzy.
 
- Ma też wyjątkową dedykację - dla króla Henryka Walezego. Po trzecie jest to jeden z tych egzemplarzy, który tylko u nas można zobaczyć z tak bliska. Pozostałe są w gablotach oddalonych od zwiedzających - dodaje kierownik pałacu.
 
 
Wszystkie główne atrakcje i towarzyszące im eksponaty będzie można oglądać w Pałacu Jedlinka do końca wakacji. Natomiast od września do listopada co miesiąc w ich miejsce pojawiać się będą nowe.
 
plr
foto: P.Tokarski
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
jdlinka  |   biblia  |   pałac  |   książki  |   dąbrowski  |   list  |   zwiedzanie  |   wystawa  |  

Najbardziej zaczytani świdniczanie

Pałac Struga: finał 20 lat ratowania zabytku

Młodzi artyści na wystawie w BWA

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij