Pociąg Hitlera
Replika dwóch wagonów ze składu specjalnego pociągu Adolfa Hitlera „Amerika” powstaje w pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju. Pociąg będzie można oglądać już na przełomie maja i czerwca.
 
 
Pociąg „Amerika” był mobilną kwaterą Adolfa Hitlera. W jego skład wchodziło 16 wagonów i dwie lokomotywy. Hitler jeździł nim podczas kampanii wrześniowej.
 
- W 1939 roku Führer  poruszał się po Polsce i w tym pociągu, w tym wagonie wagonie konferencyjnym zapadały już pierwsze rozkazy, które były zbrodniczą polityką okupanta wobec Polski i my to chcemy w tym pociągu pokazać. On ma edukować i przypominać o tych zbrodniach – mówi konsultant historyczny projektu, Łukasz Kazek. 
 
Skład, który zostanie zaprezentowany w Jedlince to dwa wagony – wagon przeciwlotniczy i wagon konferencyjny. Jak zapowiada konsult historyczny projektu Łukasz Kazek wagon konferencyjny zostanie odwzorowany 1:1. 
 
- Tam jest bardzo dużo pracy jeżeli chodzi o wykończenia, bo na przykład pomieszczenie sali konferencyjnej było z orzecha, korytarz to był wiąz, obramówki okien i drzwi były z palisandru, sypialnia była z wiśniowego drewna więc naprawdę masa pracy jeżeli chodzi o wykończenie jeden do jednego, żeby można było pokazać tak jak to było naprawdę – mówi Łukasz Kazek. 
 
W wagonie konferencyjnym Hitler między innymi spotkał sęi z dyktatorem Hiszpanii Generałem Francisco Franco
 
- Bardzo chciał by Franco przystąpił do koalicji i do II wojny światowej do państw osi. 
Spotkanie było bardzo ciężkie, Hitler powiedział po tym spotkaniu, że wolałby sobie wyrwać trzonowe zęby bez znieczulenia niż jeszcze raz z chytrym Franco usiąść do stołu – mówi Łukasz Kazek. 
 
Na pomysł budowy pociągu wpadł Radosław Leda, właściciel Pałacu Jedlinka. Koszt budowy to ponad 250 tysięcy złotych. Prace są już zaawansowane, pociąg będzie można oglądać już na przełomie maja i czerwca bieżącego roku.

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

adm
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno