Walka o bezpłatne parkingi w okolicach szpitali
2 tysiące mieszkańców podpisało się na liście poparcia dla zniesienia opłat parkingowych w okolicach wałbrzyskich szpitali. Wniosek został złożony w wałbrzyskim magistracie. 

 
 

Radny Rady Miasta Wałbrzycha, Jerzy Langer (PiS) złożył w urzędzie wniosek o podjęcie uchwały znoszącej opłaty parkingowe w okolicach wałbrzyskich szpitali. Parkometry miały zniknąć z okolic szpitali przy ulicach Alfreda Sokołowskiego, Czerwonego Krzyża i Stefana Batorego. Jak informuje Langer, zebrano 2 tysiące podpisów na liście poparcia za wnioskiem, projekt uchwały został złożony w  magistracie. 

W uzasadnieniu Langer pisze:
Akcja ta została podyktowana tym, że pobór opłat za parkowanie w bezpośredniej bliskości szpitali jest krytycznie oceniany przez mieszkańców Wałbrzycha oraz Powiatu Wałbrzyskiego. Opłaty te  nie mogą być uznane za działanie ograniczające ruch kołowy w centrum miasta, jak to zazwyczaj ma miejsce w większych aglomeracjach miejskich. W naszej ocenie opłaty te są bezdusznym i nieuzasadnionym wykorzystywaniem nieszczęścia ludzkiego, jakim jest choroba lub wypadek, do uzupełnienia braków w budżecie miasta. Rozmowy prowadzone z osobami popierającymi nasz wniosek przekonały nas, że ta inicjatywa była bardzo oczekiwana przez mieszkańców Wałbrzycha. 


Jak twierdzi zastępca dyrektora Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu Bogusław Rogiński. miasto nie zarabia na miejscach parkingowych, pobieranie opłat umożliwia za to rotację samochodów.
 
- Polityka parkingowa, za wyjątkiem parkingów placowych czyli Placu Rycerskiego, jest ekonomicznie nieuzasadniona. Koszty związane z parkomatami, odbiorem gotówki i sprzątaniem są na poziomie zysków. Jedynym i głównym celem jest rotacja. Gdybyśmy nie pobierali opłat na parkingach przy ul. Sokołowskiego, to rano okoliczni pracownicy i mieszkańcy zajęliby wszystkie miejsca i człowiek, który przyjeżdżałby do szpitala, nie miałby gdzie zaparkować. Odwróciłoby się to przeciwko celom, jakie zakładają radni. To całkowite niezrozumienie problemu - tłumaczył w maju br.  zastępca dyrektora Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu Bogusław Rogiński. 

Z podobnym problemem boryka się Świdnica, chodziło o wyłącznie ze straefy płatnego parkowania kilku ulic w Śródmieściu. Warto dodać, że strefa płatnych parkingów w Swidnicy powstała przede wszystkim na wniosek mieszkańców Śródmieścia oraz właścicieli i najemców lokali użytkowych w centrum miasta.  Najważniejszym założeniem było wymuszenie rotacji pojazdów w taki sposób, aby kierowca po załatwieniu sprawy opuszczał strefę. 

Projekt uchwały:opr. kama
foto: walbrzych24.com


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno