W oczekiwaniu na lemury

Palmiarnia to jedna z ważniejszych atrakcji Wałbrzycha. Aby tak pozostało gmina musi odrobić wiele lat zaniedbań ale czyni to sukcesywnie odkąd odkupiła obiekt od Agencji Nieruchomości Rolnych w 2012 roku.

Budowę Palmiarni zakończono w 1911 lub 1914 roku, nic więc dziwnego że ponad stuletni obiekt potrzebuje remontu. Pierwszą dużą inwestycją gminy Wałbrzych po odkupieniu Palmiarni była wymiana systemu ogrzewania. Bez tego obiekt być może dziś nie nadawałby się już do użytku. Zabytek wymaga jednak jeszcze wiele pracy a to wiąże się ze sporymi wydatkami. Kilka dni temu podpisana została umowa na kolejne, duże prace remontowe.
 
- W tej chwili skupiamy się na tym, co widzą turyści odwiedzający obiekt. Będziemy remontować przede wszystkim nieużytkowane dotąd części szklarni, a także część budynku głównego. Skupiamy się jednak na tych zniszczonych szklarniach i chcemy je odrestaurować, wymienić oszklenie, ewentualnie profile, które będą tego wymagały - mówi asystent prezydenta miasta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.
 
Remont jest częścią polsko-czeskiego projektu, dzięki któremu oprócz odrestaurowania obiektu pojawi się w nim także nowa atrakcja. Obok żółwi, ryb i pawia albinosa w Palmiarni zamieszkają nowi lokatorzy.
 
- Projekt zakłada także współpracę z ZOO w Dvur Kralove. Do Palmiarni zawitają już wkrótce lemury, sympatyczne zwierzątka, które będą pozytywnie wpływały na odbiór tego miejsca i umilały czas zwiedzającym - zapewnie Arkadiusz Grudzień.
 
Koszt całej inwestycji to około 5,5 miliona złotych. Dofinansowanie z projektu Interreg wynosi ponad 2 miliony złotych. Prace mają zakończyć się w maju przyszłego roku.
 
plr
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno