Jak radzić sobie z upałem?

Jeśli wierzyć prognozom pogody to czeka nas długi okres upałów. Jak chronić się gdy temperatura przekracza 30 stopni, jest duszno i nawet cień nie daje ukojenia?

Upały najbardziej doskwierają osobom starszym, także tym którzy mają nadciśnienie, cukrzycę lub problemy z sercem. Najważniejsze aby w czasie upałów nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Lekarze zalecają by pić co najmniej 2 litry wody na dobę.
Osobom starszym radzi się aby w czasie największych upałów nie wychodziły z domów, a jeśli muszą aby trzymały się raczej miejsc zacienionych.
 
Co ciekawe ulgę przy wysokich temperaturach może przynieść zmiana diety. Zaleca się unikanie ciężkostrawnych potraw, warzyw strączkowych i tłustego mięsa. Powinno się je zastąpić owocami, zwłaszcza z dużą zawartością wody oraz lekkostrawnymi warzywami.
 
Niezwykle ważny jest też ubiór. Ciuchy powinny być przede wszystkim przewiewne. Warto mieć na głowie czapkę lub kapelusz. Miejsca odsłonięte warto zabezpieczyć kremem z odpowiednim filtrem.
 
Osoby z wrażliwą skórą powinny unikać opalania w godzinach od 11 do 15, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne. Gdy niestety dojdzie do poparzeń w przypadku lekkiego zaczerwienienia wystarczy zastosować kremy lub maści łagodzące i chłodzenie poparzonych miejsc wodą, natomiast w poważniejszych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
 
Obecnie w naszym regionie obowiązuje II stopień ostrzeżenia przed upałem. Temperatury w ciągu dnia mogą dochodzić do 33 stopni. 
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno