Wystawa zegarów w Muzeum Porcelany do 16 września

Wystawa „Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu” w Muzeum Porcelany przedłużona do 16 września. Ekspozycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wałbrzyszan i turystów.

 
Tym razem w Muzeum Porcelany gratka dla miłośników zabytkowych zegarów. Eksponaty pochodzą z dawnej świebodzickiej fabryki Gustava Beckera.  Gustav Becker otworzył w Świebodzicach swój pierwszy sklep z zegarami w 1847 r. Firma rozwijała się znakomicie, a produkcja zegarów rosła. Już w 1873 r. na wystawie światowej w Wiedniu Becker ogłosił wyprodukowanie 75 000 a w 1875 r. 100 000 zegarów. Po jego śmierci, firmę przejął syn. Zwiedzający zobaczą w Muzeum Porcelany prawdziwe perełki.
 
- Pokazujemy ponad setkę zegarów. Wszystkie są zabytkowe i pochodzą ze świebodzickiej fabryki Gustava Beckera założonej w połowie XIX wieku i funkcjonującej do lat 30-stych wieku XX. Pośród tych ponad 100 zegarów na pewno jest kilka takich, które są w jakiś sposób innowacyjne czy spektakularne np. pod względem wzornictwa. Są tu zegary produkowane dla towarzystwa gimnastycznego z atrybutami typowymi dla tego sportu. Mamy też zegary stworzone dla strażaków, czy militarne – w kształcie pocisku - mówi dyrektor Muzeum Porcelany Jacek Drejer. 
 
 
Ciekawy jest także ponad 100-letni zegar, który wystarczy nakręcić raz do roku. Najczęściej wręczano go przy okazji ważnych rocznic, tak by posiadacz zegara nie zapomniał o wyjątkowej dacie, takiej jak np. rocznica ślubu. 
 
 
Zgromadzone eksponaty pochodzą od dwóch prywatnych kolekcjonerów. 
 
- Wszystkie zegary pochodzą z prywatnej kolekcji dwóch mieszkańców Świebodzic Bogdana Chachelskiego i Marka Mikołajczaka, którzy od lat zbierają zegary ze świebodzickiej fabryki Beckera. Prace nad wystawą trwały kilka miesięcy - mówi Jacek Drejer. 
 
Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia. 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno