'Duchologia Polska' - premiera w Dramatycznym

„Duchologia Polska” to pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Spektakl reżyseruje Jakub Skrzywanek.

 

Premierę zaplanowano na piątek 21 września. Spektakl jest koprodukowany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.
 
Jak tłumaczą twórcy, to niestandardowa opowieść o duchach i mitach polskiej transformacji – zjawisku,  które  do dziś pozostaje niewyjaśnione mimo licznych publikacji i analiz. Jakie były inspiracje twórców podczas tych poszukiwań?
 
- Punktem wyjścia była dla nas transformacja i książka Olgi Drendy „Duchologia Polska” oraz strona internetowa pod tym samym tytułem. Od tego rozpoczęliśmy nasze transformacyjne poszukiwania. Ważne były dla nas różne klisze, zjawiska popkulturowe i wszystko to, co odbywało się w przestrzeni ekonomicznej, muzycznej oraz architektonicznej  - mówi reżyser Jakub Skrzywanek.
 
 
Jak tłumaczy reżyser spektaklu, widzowie nie dostaną gotowej odpowiedzi na to czym jest transformacja. Będą jednak mogli zadać sobie kilka pytań dotyczących tego okresu polskiej historii. To słodko-gorzki spektakl, ale z wieloma komicznymi wątkami.
 
- Na pewno nie szukamy gotowej odpowiedzi, bo byłoby to bardzo trudne powiedzieć dziś, czym była transformacja. Raczej burzymy pewien pogląd, że to był karnawał radości i szczęścia, który szedł w parze z wolnością i zmianą ustrojową. Zadajemy pytanie, czy to co było bardzo mocno widoczne w przestrzeni medialnej, hasło o rozpoczęciu wszystkiego od nowa, rzeczywiście się odbyło - mówi Jakub Skrzywanek.
 
Premiera na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu już w piątek 21 września o godzinie 19.00.
 
wb
foto:użyczone

 

 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno