Będzie obwodnica - kto i za ile ją zbuduje?

Nie sprawdziły się czarne prognozy co do przetargu na obwodnicę zachodnią Wałbrzycha. Inwestycji chce się podjąć siedem firm i każda oferuje cenę mieszczącą się w budżecie tego projektu.

Spory niepokój zapanował w magistracie, gdy okazało się, że po przetargu na budowę tzw Trasy Sudeckiej w Wałbrzychu najniższa oferta była dwa razy droższa niż planowany koszt całej inwestycji. Dlatego z niepokojem wszyscy czekali co okaże się po otwarciu ofert na największą inwestycję w powojennym Wałbrzychu. Na szczęście urzędnicy odetchnęli z ulgą.
 
- To wyjątkowo szczęśliwy dzień dla naszego miasta. Nie dosyć, że mamy otwarcie ul. de Gaulle'a to mamy również otwarcie ofert w przetargu na obwodnicę zachodnią. Otrzymaliśmy siedem ofert renomowanych międzynarodowych i polskich firm. Wszystkie mieszczą się ogólnie w naszych założeniach budżetowych. Jesteśmy na etapie przygotowania analizy i będzie to trwało około 50 dni - oznajmił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Jak zapewnia prezydent o wyborze ostatecznego wykonawcy nie zadecyduje wyłącznie najniższa cena. Brane będą pod uwagę także parametry jakościowe i inne wymagania stawiane przez inwestora. Najważniejsze z punktu widzenia władz miasta jest to, że w ogóle do przetargu wystartowały różne firmy i zaproponowały rozsądne ceny, ponieważ w ostatnim czasie nie jest to takie oczywiste.
 
- Na tym szalejącym rynku budowlanym właściwie kazdy kontrakt to jest kosztorys plus trzydzieści procent. Okazało się, że dobrze przygotowaliśmy ten przetarg a to była ciężka praca całego zespołu pod kierownictwem dyrektora ZDKiUM Krzysztofa Szewczyka. To dobry dzień dla Wałbrzycha i naszej infrastruktury drogowej - twierdzi Roman Szełemej.
 
Dzięki takiemu obrotowi spraw prezydent jest teraz spokojniejszy co do dalszych losów Trasy Sudeckiej i liczy, że kolejny przetarg przyniesie lepsze rozstrzygnięcie.
 
- To jest przetarg, który ma pewną swoją specyfikę. Łączy dwie gminy, znajduje się w sąsiedztwie terenów leśnych. Liczymy, że tym razem oferty będą bardziej realne. Oczywiście akceptujemy fakt, że rosną koszty pracy bo to oczywiste ale budżet nie może przekraczać granic rozsądku - dodaje Szełemej.
 
Lista firm, które zgłosiły się do przetargu i ceny brutto ofert:
1. EUROVIA Polska S.A.  -  337.476.065, 30 zł
2. BUDIMEX S.A - 307.112.578,29 zł
3. Konsorcjum STRABAG INFRASTRUKTURA POŁUDNIE sp. z o.o. + STRABAG sp. z o.o. - 311.572.130,46 zł
4. MOSTOSTAL Warszawa S.A. - 325.342.821,00 zł
5. Konsorcjum ALDESA Construcciones Polska sp. z o.o + ALDESA Construcciones S.A - 271.870.440,04 zł
6. MOTA-ENGIL Central Europe S.A - 336.116.566,85 zł
7. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. 337.140.661,38 zł
 
Wszystkie firmy zadeklarowały, że są w stanie ukończyć inwestycję w ciągu 20 miesięcy od day zawarcia umowy.
 
plr
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno