Menu

Obrazy Malczewskiego i Matejki w Zamku Książ

Obrazy Malczewskiego, Matejki, Winterowskiego, Andrzeja Boja Wojtowicza i wielu innych zasłużonych dla Polski artystów przyjadą do Wałbrzycha. Wystawę „Polonia, Symbol tradycji – Znak Nowoczesności W Stulecie Odrodzenia Polski – Duch – Nadzieja – Naród - Zwycięstwo” będzie można oglądać już od 23 września w filii BWA w Zamku Książ. 

Obrazy Malczewskiego i Matejki w Zamku Książ
Oczywiście są wielkie nazwiska. Jedną z najstarszych prac jest praca „Polonia” Jana Matejki, która jest symbolem naszej wystawy. Została zakupiona przez rodzinę w 1928 roku i do dzisiaj pozostaje w rodzinie. Nigdy nie była reprodukowana i nie pokazywana. - mówi dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, Alicja Młodecka. 
 
Wystawa poświęcona twórczości narodowej ma skłonić do refleksji i przypomnieć o wspólnej wartości jaką jest ojczyzna. Oprócz obejrzenia obrazów, odwiedzający Zamek Książ będą mogli wysłuchać koncertów usłyszymy koncerty symfoniczne z muzyką Ryszarda Wagnera - będzie to jego młodzieńcza uwertura „Polonia” napisana w 1836 pod wrażeniem bohaterstwa powstańców listopadowych oraz muzyką Edwarda Elgara – usłyszymy preludium symfoniczne „Polonia” z 1915 napisane na zamówienie Emila Młynarskiego. Koncert wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej 
 
 
- Wydaję mi się, że jest to ważne. Powinno przyciągnąć do Książa mnóstwo zwiedzających. Nie tylko tych, którzy odwiedzają jako turyści, ale bardzo bym chciał by również wałbrzyszan. Powinni to obejrzeć uczniowie, może nie najmłodsi, ale na pewno starsi. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
W trakcie trwania wystawy wydany zostanie katalog w nakładzie 1000 sztuk wraz z tłumaczeniem na język angielski. W katalogu znajdą się wszystkie prezentowane na wystawie eksponaty wraz z notami katalogowymi. Znawcy tematu poruszą tematy dotykające pojęcia sztuki, jej znaczenia dla kultury polskiej, czy wątków historycznych. 
 
 
Wystawę będzie można oglądać do 18 listopada. 
 
red
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

obrazy  |   malarstwo  |   bwa  |   zamek  |   ksiaz  |  

Premiera nowego wydania pamiętników Księżnej Daisy

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

W Zamku Książ jak w bajce (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij