Nawet 5 tys zł za pożegnanie z węglem

Znamy już szczegóły programu refundacji kosztów wymiany ogrzewania na ekologiczne. Doprecyzowania natomiast wymaga jeszcze kwestia dopłat do różnic w kosztach bieżących.

Dobra wiadomość jest taka, że władze miasta chcą jak najbardziej uprościć całą procedurę ograniczając formalności i liczbę niezbędnych do złożenia dokumentów do minimum.
 
- Nie pytamy o to czy jest termomodernizacja budynku, czy został docieplony dach, czy jest ocieplona klatka schodowa. Wiemy, że to w Wałbrzychu pozbawiłoby setki rodzin możliwości skorzystania z tego programu. Gdybyśmy stawiali dodatkowe warunku to nic by z tego nie było. Nam zależy na całkowitym wyeliminowaniu węgla jako paliwa opałowego w wałbrzyskich domach. Niezależnie czy ktoś jest bogaty czy biedny bo nie stawiamy kryterium dochodowego - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Zła wiadomość jest taka, że z wymianą pieca należy się pospieszyć. Wnioski będzie można składać od 1 października do 30 listopada ale haczyk polega na tym, że inwestycja musi być w chwili złożenia wniosku zakończona. Za to jednak brane będą pod uwagę prace które nie załapały się na poprzednie dofinansowania, czyli wykonane po 1 lutego 2016 roku.
 
- Chcemy wyczyścić wszystkie zaszłości. Warunki są takie, że musimy wiedzieć, że ktoś zlikwidował na stałe piec węglowy, zamurował podejście do komina i jest gotowy przez pięć lat wpuszczać nas na inspekcję. Wszystkie prace muszą być potwierdzone fakturami. Przypominam, że my dajemy refundację części kosztów, które już zostały wydane - wymienia Roman Szełemej.
 
 
Dodatkowo jeśli ktoś ma w domu kominek również musi na stałe odłączyć go od komina lub zamurować, tak by nie było możliwe jego rozpalenie. W przyszłym roku ma zostać opracowany osobny program dotyczący pokrycia przez miasto różnicy w kosztach ogrzewania dla osób, które zdecydują się przerzucić z węgla na przykład na gaz. Niestety nie uda się go wprowadzić równolegle z dopłatami do wymiany.
 
- Nie dotyczy to tych, którzy już to zrobili, tylko tych którzy teraz zdecydują się na zamianę wiedząc, że będą mieli szansę na dopłatę do rachunków - dodaje prezydent.
 
Docelowo prezydent chce by za parę lat w Wałbrzychu ani razy w ciągu roku nie doszło do przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza wywołanego przez tzw. niską emisję. Pełen regulamin dopłat zostanie opublikowany po zatwierdzeniu odpowiedniej uchwały przez radę miejską. Radni będą zajmować się tą sprawą w przyszłym tygodniu. Na ten cel miasto przeznaczyło aż 3 miliony złotych pozyskanych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, co powinno wystarczyć na wymianę około 800 pieców. Miasto zwracać będzie połowę poniesionych kosztów ale nie więcej niż 5000 zł.  Z dotychczasowych dopłat finansowanych z budżetu miasta skorzystało około 700 rodzin. Miasto wydało na ten cel prawie 2,7 mln zł. 
 
plr
foto: TV Wałbrzych / pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno