Wałbrzych zyska geotermy?

Wiceminister Środowiska Mariusz Orion Jędrysek na zaproszenie posła Ireneusza Zyski pojawił się w Wałbrzychu i opowiedział jakie korzyści z geotermii może czerpać nasze miasto.

Rząd planuje powołanie Polskiej Agencji Geologicznej. Jednym z zadań tej instytucji ma być rekultywacja obszarów pokopalnianych takich jak niecka wałbrzyska. Zdaniem ministra Jędryska już dawno temu powstały pewne plany dotyczące naszego miasta ale nie zostały zrealizowane.
 
- Politykę surowcową zacząłem tworzyć jeszcze w 2006 roku, gdy po raz pierwszy byłem głównym geologiem kraju. W ramach jednego z czterech podobszarów działania miał tutaj powstać geopark wałbrzyski. Miały powstać piękne hotele, był przygotowany projekt, rozpoczeła się realizacja ale zmienił się rząd. Koalicja PO i PSL wycofała te projekty. Władze wałbrzyskie nie zrobiły nic a władze państwowe zamówiły jedynie mało wartościowe opracowanie wykonane przez niefachowych ludzi, którzy tylko wzięli pieniądze i na tym się skończyło - twierdzi Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, główny geolog kraju.
 
 
Minister zapowiada szeroko zakrojone działania w zakresie geotermii dla całego kraju, które wraz z wielomiliardowymi nakładami na dofinansowania projektów termomodernizacyjnych oraz wymiany źródeł ogrzewania mają w ciągu dziesięciu lat diametralnie poprawić stan powietrza.
 
- Przygotowany jest program geotermalny z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska pod moim przewodnictwem, gdzie planujemy w ciągu kilku lat wykonać ponad dwadzieścia instalacji geotermalnych. Dzisiaj uruchamialismy odwiert w Lądku-Zdroju. Takich miejsc mamy jedszcze siedem, niektóre jak Sieradz zostały wywiercone z wielkimi sukcesami. Dzięki temu będziemy mogli zasilać w Polsce miejsca, gdzie są dobre warunki geotermalne a jednocześnie mamy warunki do dystrybucji tego ciepła. Tam ograniczymy do zera emisję zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem - mówi minister Jędrysek.
 
 
Czy wynikną z tego jakieś korzyści dla Wałbrzycha? Na razie trudno mówić o konkretach, ponieważ szczegółowe badania naszego regionu są dopiero planowane.
 
- Polska ma już pewne rozpoznanie bo wydano już wczesniej Wielki Atlas Niżu Polskiego, czyli największego obszaru geotermalnego w Polsce ale Sudety zostały wtedy pominęte. Teraz prowadzimy rozpoznanie, gdzie należałoby odwierty wykonać. Pierwszy w Lądku został już wykonany. Nie chcę na razie ujawniać kolejnych miejsc, być może będzie możliwe wykonanie go tutaj. Dlaczego jest to ważne? Jeśli są dobre warunki to odwiert badawczy przekształcamy szybko w obiekt wydobywczy. Dzisia wierci się bardzo szybko. W Sieradzu trwało to miesiąc, tu może być trochę trudniej ale to około 2 miesiące. Najpierw jednak musi zapaść decyzja, do tego potrzebna jest polityka surowcowa państwa a całość musi realizować agencja wykonawcza, jaką chcemy powołać - informuje Mariusz Orion Jędrysek.
 
Kandydat na prezydenta miasta Wałbrzycha Ireneusz Zyska zapowiedział, że chciałby jako włodarz miasta ściśle współpracować z Rządem i w pełni wykorzystać wszystkie dostępne programy by poprawić jakość życia mieszkańców. Stwierdził też, że funduszy krajowych jest tak dużo, że nie ma potrzeby zadłużania miasta kolejnymi kredytami, co praktycznie oznacza krytykę programu inwestycyjnego prezydenta Romana Szełemeja na bazie niskooprocentowanych pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno