Abakany w Starej Kopalni

Nie lada gratka dla miłośników sztuki a zwłaszcza rzeźby. W Starej Kopalni do końca roku można podziwiać prace Magdaleny Abakanowicz - artystki znanej i cenionej na całym świecie.

- Jest to już szesnaste wydarzenie w naszych przestrzeniach wystawienniczych ale nieskromnie muszę stwiedzić, że najbardziej prestiżowe i najważniejsze pod względem artystycznym. Równie ważne jest dla nas to, że kuratorem tej wystawy jest pani Maria Rus Bojan z agencji artystycznej NB Art Gallery w Holandii. Prezentujemy tu blisko 150 prac, które są rozlokowane w całej przestrzeni Starej Kopalni, zarówno w przestrzeni publicznej jak i w Galerii Sztuki Współczesnej i na antresoli Klubu Montownia - mówi dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
 
- To jest taki trochę rekontekst Magdaleny Abakanowicz bo często mówimy o jakichś wojennych inklinacjach i dramatyźmie jej rzeźb. Nowe pokolenia mogą w nich odkryć pewnego rodzaju poszukiwanie tożsamości, siły jednostki a także ostrzeżenie przed manipulacjami. W przypadku architektury w Starej Kopalni mamy do czynienia z totalnym industrialnym charakterem miejsca, dlatego rzeźba Magdaleny zaczyna nabierać nowego wymiaru. Abakany mają w końcu swoją przestrzeń, jest wysokość, prezentacja jest naprawdę imponująca jeśli chodzi o połączenie struktur Magdaleny i struktur samej kopalni. O tym rekontekście można mówić jako o czymś nowym - mówi Magdalena Mielnicka z Fundacji All That Art!
 
 
Dzieła Magdaleny Abakanowicz, które oglądać możemy w Starej Kopalni obejmują okres jej twórczości od początki lat 70. XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku. Artystka zyskała międzynarodowy rozgłos w latach 60. dzięki niezwykle rzadkiej w tamych czasach technice wykonywania rzeźb z tkaniny artystycznej. Zaprezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki, kolekcji Irminy Nazar i Artura Trawińskiego, kolekcji MARe oraz kolekcji NOWA 20_21.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno