'Dziki' - premiera Dramatycznego dla dzieci
Wałbrzyski Teatr Dramatyczny przygotowuje kolejną premierę dla dzieci. Spektakl „Dziki” zostanie 22 razy pokazany w wałbrzyskich szkołach.
 
 
„Dziki” to, jak tłumaczy reżyserka spektaklu, horror story dla dzieci i młodzieży z elementami muzyki. Przedstawienie oparte jest na improwizacjach aktorskich i  Symfonii Wiosennej Benjamina Brittena.  Grają tu zarówno aktorzy wałbrzyskiego teatru, jak i seniorzy. To opowieść o 12-letnim Benjaminie, którego ojciec umiera.
 
Spektakl opowiada o trudnym doświadczeniu traumy po śmierci kogoś bliskiego oraz o sposobach na to, by pomóc dziecku się z nią zmierzyć. Od samego początku powstawania spektaklu, jego kształt i to jak może oddziaływać na dziecięce umysły, było konsultowane z psychologami.
 
- Podstawą jest narracja Benjamina, która będzie nas krok po kroku przeprowadzać przez doświadczenie chłopca i będzie to nasz główny punkt zaczepienia. Cały spektakl jest muzyczno-ruchowy, więc staramy się zbudować ten komunikat innymi narzędziami. Na poziomie afektu, emocji, wszystko wydarza się w ruchu i muzyce - mówi reżyserka spektaklu Klaudia Hartung-Wójciak.
 
 
Historia Benjamina opowiada o doświadczeniu dziecięcej traumy. To opowieść o przeżywaniu straty, śmierci i radzeniu sobie z zupełnie nową rzeczywistością.
 
- Temat jest przemilczany zarówno w twórczości dla dzieci, jak i w szkołach. Uświadomiliśmy sobie, że tak naprawdę my sami nie potrafimy z dziećmi rozmawiać. Co powiedzieć dziecku, wobec sytuacji straty, traumy. Czy poruszyć ten delikatny temat, czy zostawić je z tym. Stwierdziliśmy, że to dobre moment, by o tym doświadczeniu straty porozmawiać, zapytać o to czym jest, jakie emocje wywołuje i jak możemy sobie z tym radzić - tłumaczy Klaudia Hartung-Wójciak.
 
 
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana  organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pokazy spektaklu w szkołach rozpoczną się już niebawem, premiera została zaplanowana na czwartek 4 października.
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno