Menu

Lisia Sztolnia zostanie udostępniona turystom?

Lisia Sztolnia kolejną atrakcją na turystycznej mapie Wałbrzycha? Inwestycja ma pochłonąć kilkanaście milionów złotych i zostać udostępniona turystom w 2023 roku.

Lisia Sztolnia zostanie udostępniona turystom?
 
Lisia Sztolnia, jeden z największych wałbrzyskich skarbów – to pierwsza spławna sztolnia używana  do wydobycia węgla kamiennego w Europie.  Co sprawia, że są trudności z udostępnieniem jej dla turystów?
 
- Przygotowujemy się do bardzo ważnego projektu, który nawiązuje do górniczej przeszłości miasta. Chcielibyśmy, aby Stara Kopalnia dysponowała nową atrakcją turystyczną, czyli Podziemną Lisią Sztolnią. Prace związane z udostępnieniem jej dla turystów trwają już wiele lat. Niestety, prace górnicze prowadzone w tym obszarze spowodowały, że jej część zapadła się  i jest w tej chwili niedrożna - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.
 
Udostępnienie Lisiej Sztolni jako atrakcji dla turystów to bardzo trudne przedsięwzięcie inżynieryjne. Mimo wszystko, władze miasta chcą umożliwić jej zwiedzanie.
 
 
- Mamy takie plany, mamy na to zapewnione środki i będziemy się do tego przygotowywać. W pierwszym etapie będziemy musieli zwentylować ten obiekt, czyli doprowadzić do usunięcia gazów kopalnianych, które tam się wydobywają. Dopiero wtedy będziemy mogli wpuścić do środka fachowców z branży architektonicznej, górnicze i budowlanej, aby ocenić, jaki wariant udostępnienia Lisiej Sztolni  jest możliwy do zrealizowania. Chcemy aby można było wejść do kopalni w okolicach Szybu Sobótka i wyjść niedaleko miejsca, gdzie kiedyś był budynek separatora - tłumaczy Arkadiusz Grudzień.
 
Pierwszy etap inwestycji ma być realizowany już w przyszłym roku, a zakończenie całości jest planowane na 2023 rok. Szacunkowy koszt inwestycji to kilkanaście milionów złotych.
 

wb

foto:walbrzych24.com

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

super (6 października 2018 10:10)
Bardzo dobrze Wałbrzych dba o zabytki a to zabytek klasy światowej, klakierzy PiSu niech wypierdzielają, manipulanci.
T. (5 października 2018 21:48)
Z tego co pamiętam stosunkowo niedawno ponownie zabrali się do tego (kilka lat temu), ale okazało się, że jest tam niebezpiecznie (dla ruchu turystycznego) i odpuścili. Temat widocznie wraca.
wal (5 października 2018 19:18)
Ludzie! Nie dajcie się ogłupiać tylko dokładnie i ze zrozumieniem przeczytajcie tekst. Tytuł artykułu PYTA a nie Stwierdza. Zaś Pan Grudzień pseudointeligentnie posługuje się wyrażeniami: "mamy takie plany", "chcielibyśmy", "będziemy się do tego przygotowywać".
T34 (5 października 2018 8:37)
Już raz wpompowano w nią kupę pieniędzy, otworzono z przytupem i co ponownie ją zalało. Tam trzeba konkretnych badań geologicznych bo znowu zostanie dosłownie utopinonych kilka milionów złotych.
Ja (5 października 2018 7:21)
BRAWO

Dodaj komentarz

Praca wre na ul. Chrobrego (FOTO)

Gość Dnia - Roman Szełemej

250 lat Starej Kopalni

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij