Kto kandyduje w Szczawnie i z jakim programem?

Już 21 października wybory.  W Szczawnie-Zdroju o fotel burmistrza będą ubiegali się Aleksandra Tobis, Arkadiusz Czocher, Jarosław Stachowiak, Marek Ćmikiewicz i Marek Fedoruk.

W Szczawnie-Zdroju jest 5 385 mieszkańców, z czego 4 614 to wyborcy, którzy 21 października wybiorą 15 radnych. Zarejestrowano pięć komitetów wyborczych.
 
Zarejestrowane komitety wyborcze:
 
Komitet Wyborczy Wyborców Aleksandry Tobis (wiek 42 lata)
Liczba zarejestrowanych kandydatów: 14
Średnia wieku zarejestrowanych kandydatów do rady: 53
Kobiet: 8
Mężczyzn: 6
 
Zarejestrowani kandydaci na radnych z tego komitetu:
 
1.Magdalena Pietkiewicz
2.Jacek Baran
3.Marzena Sobczyk
4.Radosław Foksowicz
5.Zenon Dec
6.Tomasz Karzyński
7.Magdalena Jarosińska-Hassa
8.Urszula Wójcik
9.Krystyna Letka
10.Beata Świątek
11.Violeta Mołda
12.Stanisława Tobis-Pańczyszyn
13.Tomasz Szkudlarek
14.Zenon Różycki
 
Jaki jest program wyborczy Aleksandry Tobis? Jak przyznała kandydatka, jest on dość szczegółowy i przesłała nam obszerne opracowanie, które jest dostępne na jej stronie internetowej.
 
Co ciekawe, kandydatka na burmistrza Szczawna w swoich materiałach wyborczych informuje „wiem, że niejednokrotnie macie żal, niedosyt wynikający z niespełnionych obietnic wyborczych w ostatnich latach. Rozumiem wasze rozgoryczenie”. 
 
Tymczasem na profilu @UwolnijmySzczawno2018 znajdującym się na popularnym portalu społecznościowym czytamy, że aż 6 spośród 14 zarejestrowanych przez komitet Aleksandy Tobis kandydatów na radnych to obecni radni (Marzena Sobczyk i Zenon Dec w 2014 roku startowali z komitetu Fedoruka, teraz – z komitetu Aleksandry Tobis). Dodatkowo czterech radnych Jacek Baran, Zenon Różycki, Stanisława Tobis-Pańczyszyn i Urszula Wójcik to radni, którzy już mieli okazję zaprezentować się mieszkańcom jako urzędujący radni. Co na to Aleksandra Tobis?
 
- Nawiązałam współpracę z obecnymi radnymi ponieważ są to osoby doświadczone. Stawiam na różnorodność. Mam w swoim komitecie zarówno osoby, które już doświadczenie w radzie mają, jak i osoby, które są całkowicie nowe, niezwiązane wcześniej z działalnością w samorządzie. Nie wyobrażam sobie rady złożonej całkowicie z nowych osób, ponieważ nie wyobrażam sobie tego technicznie. Jak odbywałyby się obrady poszczególnych komisji, gdyby nikt z członków nie miał żadnego wcześniejszego doświadczenia w samorządzie. Uważam, że wymiana pokoleń jest bardzo istotna i potrzebna miastu - mówi Aleksandra Tobis.
 
 
@UwolnijmySzczawno2018:
 
 
 
 
Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Czochera – Kocham Szczawno-Zdrój (wiek 48 lat)
Liczba zarejestrowanych kandydatów: 15
Średnia wieku zarejestrowanych kandydatów do rady: 44
Kobiet: 6
Mężczyzn: 9
 
Zarejestrowani kandydaci na radnych z tego komitetu:
 
1.Małgorzata Zbirek
2.Dariusz Klein
3.Michał Broda
4.Dorota Wołoszyn-Pusłowska
5.Piotr Cugowski
6.Dominik Małkowski
7.Piotr Sawicki
8.Agnieszka Pisarska
9.Błażej Kołodziej
10.Agnieszka Wilk
11.Henryk Hammer
12.Urszula Dąbrowska
13.Patryk Maćkowiak
14.Edyta Pantol
15.Tomasz Krupa
 
Arkadiusz Czocher dał się poznać mieszkańcom jako prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój. Organizował spotkania z mieszkańcami, wspólne śniadania, święta poszczególnych ulic czy spacery historyczne. Podczas spotkań poruszano wiele kwestii. Począwszy od ekologii, kończąc na codziennych sprawach mieszkańców uzdrowiska. 
 
Dlaczego kandyduje?
 
- Decyzja jest wynikiem ciężkiej, kilkuletniej pracy. Uważam, że Szczawno jak najszybciej musi wejść na ścieżkę nowoczesnego rozwoju. Mam swój pomysł, znam problemy mieszkańców i uważam, że nie ma innego narzędzia jak wygranie wyborów samorządowych i zarządzanie gminą według swojego pomysłu. Mam też świadomość, że udało się zgromadzić bardzo dobrych kandydatów na radnych, którzy mają wizję – mówi kandydat na burmistrza Szczawna-Zdroju, Akradiusz Czocher.
 
Z jakimi postulatami Arkadiusz Czocher idzie do wyborów?
 
- Aktywność, to jest to, co pokazujemy już od kilku lat. To co jest na pewno niezbędne, usłyszeliśmy to też od mieszkańców, to budowa nowej szkoły, budowa rekreacyjnego wodnego parku zabaw dla dzieci, wymiana pieców połączona z programem osłonowym dla najuboższych, czyli dopłaty do gazu. Musimy wałczyć o czyste powietrze w Szczawnie-Zdroju, bo to jest uzdrowisko. Chcemy też partycypacji, czyli budżetu obywatelskiego, relacji wideo z obrad rady miejskiej i zmiany statutu gminy po to, by mieszkańcy mogli składać swoje inicjatywy uchwałodawcze - tłumaczy Arkadiusz Czocher.
 
Arkadiusz Czocher walczył też o zmniejszenie ruchu na ulicy Kolejowej, która jest newralgicznym punktem na mapie Szczawna-Zdroju.
 
- Dla nas jest to szczególne miejsce. Ulica Kolejowa to taka mała autostrada w Szczawnie-Zdroju. Chcemy, by ruch tutaj był ograniczony do minimum, żeby można było w końcu oddychać na ulicy Kolejowej. Nasza organizacja zbierała podpisy pod petycją do ministra infrastruktury, by znalazły się pieniądze na tzw. łącznik szczawieński wałbrzyskiej obwodnicy - mówił prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój, Arkadiusz Czocher. 
 
Członkowie stowarzyszenia Kocham Szczawno Zdrój zbierali też podpisy pod petycją do najważniejszych osób w państwie w sprawie rozpoczęcia budowy wałbrzyskiej obwodnicy wraz z jej tzw. „szczawieńskim łącznikiem”. 
 
Członkowie Kocham Szczawno Zdrój razem z fundacją Merkury apelowali też o pomoc w zbiórce na rzecz zniszczonego w pożarze Zakładu Przyrodoleczniczego oraz o zmniejszenie ruchu kołowego na terenie uzdrowiska:
 
- Stoimy na stanowisku że Szczawno Zdrój jest dobrem wspólnym, wielu wałbrzyszan mieszka na terenie Szczawna-Zdroju, a wielu Szczawian mieszka na terenie Wałbrzycha. To wszystko jest nasze, dlatego musimy o to wspólnie dbać. Myślę że głosy które starają się wprowadzić antagonizm i które próbują powiedzieć „to jest wasze, a to jest nasze” są głosami nieodpowiedzialnymi - mówił prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój Arkadiusz Czocher.
 
By porozmawiać o problemach mieszkańców, Arkadiusz Czocher chciał zorganizować debatę z pozostałymi kandydatami. Niestety, nikt na nią nie przyszedł. 
 
Jeden z kandydatów Jarosław Stachowiak, tak uzasadnił swoją decyzję: „Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Stachowiaka do wyborów przygotowywał się z półrocznym wyprzedzeniem. Wszystkie działania mamy skrupulatnie zaplanowane. Z wyborcami spotykamy się od początku września. Ostatnie dwa tygodnie są szczególnie napięte. Mój kalendarz jest już dokładnie zapisany i zaplanowana jest w nim każda godzina” - czytamy na Facebooku.
 
 
 
Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Stachowiaka (wiek 48 lat)
Liczba zarejestrowanych kandydatów: 12
Średnia wieku zarejestrowanych kandydatów do rady: 44
Kobiet: 4
Mężczyzn: 8
 
Zarejestrowani kandydaci na radnych z tego komitetu:
 
1.Ewelina Piotrowska
2.Anna Węgrzyn
3.Jarosław Stachowiak
4.Daniel Dranowski
5.Piotr Nasiukiewicz
6.Piotr Kąkol
7.Izabela Chętkowska
8.Roman Pociejowski
9.Igor Krzeszewski
10.Mariola Wójcik
11.Witold Jaworski
12.Mirosław Łupkowski
 
Jaki jest program wyborczy Jarosława Stachowiaka?
 
- Uważam, że priorytetem jest uzdrowisko Szczawno-Zdrój, ten cel skupia na sobie wszystkie działania, takie jak ochrona środowiska, turystyka, rekreacja, kultura, edukacja, biznes, rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Przede wszystkim wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony, objęcie monitoringiem oraz patrolami straży miejskiej miejsc najbardziej zagrożonych. Zapewnienie estetyki terenów komunalnych i parków. Inwentaryzacja drzwostanu, zadbanie o trawniki i rabaty kwiatowe. Budowa obwodnicy i ograniczenie ruchu samochodów. Centralny system ogrzewania miasta, ochrona powietrza. Eliminacja szkodliwych związków do atmosfery. Bezpłatna, ekologiczna komunikacja na terenie miasta. Reorganizacja straży miejskiej tak, by pracowała przez 24 godziny na dobę. Reaktywowanie linii kolejowej do Szczawna-Zdroju, spróbuję przywrócić łączność na początek z Wrocławiem - mówi kandydat na burmistrza Szczawna-Zdroju, Jarosław Stachowiak.
 
Jarosława Stachowiaka zapytaliśmy także o ocenę kadencji urzędującego burmistrza.
 
-Jest to porządny człowiek, z którym udało się wiele dokonać w obecnej kadencji. Pozostawiam ocenę wyborcom, to oni zdecydują 21 października - mówi Jarosław Stachowiak.
 
O samym kandydacie wiemy, że na co dzień jest związany zawodowo z Zarządem Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. W wyborach na burmistrza Szczawna-Zdroju startuje nie po raz pierwszy. 
 
 
 
Komitet Wyborczy Wyborców Marka Ćmikiewicza (wiek 55 lat)
Liczba zarejestrowanych kandydatów: 14
Średnia wieku zarejestrowanych kandydatów do rady: 53
Kobiet: 6
Mężczyzn: 8
 
Zarejestrowani kandydaci na radnych z tego komitetu:
 
1.Marcin Pietkiewicz
2.Józef Kaczanowski
3.Elżbieta Kowalczyk
4.Edmund Bogacz
5.Alina Brodzińska
6.Janusz Molenda
7.Adam Motyka
8.Łukasz Gagatek
9.Bogumiła Miciuk
10.Piotr Lulkowski
11.Joanna Podlaszewska
12.Janusz Ziółkowski
13.Joanna Podkówka
14.Anna Motyl
 
Marek Ćmikiewicz odmówił rozmowy z naszymi dziennikarzami tłumacząc, że jego program wyborczy można znaleźć w internecie.
 
- Program jest dostępny na mojej stronie internetowej. Muszę kończyć niestety, bo jestem w trakcie spotkania z mieszkańcami - mówi kandydat na burmistrza Szczawna-Zdroju Marek Ćmikiewicz.
 
 
 
Komitet Wyborczy Wyborców Marka Fedoruka (wiek 65 lat)
Liczba zarejestrowanych kandydatów: 15
Średnia wieku zarejestrowanych kandydatów do rady: 59
Kobiet: 7
Mężczyzn: 8
 
Zarejestrowani kandydaci na radnych z tego komitetu:
 
1.Krystyna Swoboda
2.Zbigniew Szewczak
3.Jadwiga Dziedzic-Kołomyjec
4.Sylwia Lauk
5.Janusz Kozłowski
6.Grażyna Chłopek
7.Stanisław Borkusz
8.Łukasz Kurjata
9.Czesław Wiliński
10.Rafał Przepiórski
11.Adam Jennings
12.Małgorzata Pachota
13.Stanisław Szulc
14.Krystyna Cholewa
15.Joanna Szymańska
 
Zadzwoniliśmy również do obecnego burmistrza Szczawna-Zdroju pytając o jego program wyborczy. Co odpowiedział burmistrz?
 
- Prześlę państwu swój program wyborczy. Nie wiem, czy w godzinach pracy wolno mi rozmawiać, bo chcę unikać prowadzenia kampanii w godzinach pracy - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk.
 
Niech jednak osiągnięcia przemówią zamiast słów. Jeśli chodzi o Marka Fedoruka, już na samym początku pojawiły się kontrowersje związane z tym, z jakiego komitetu wyborczego będzie startował. Marek Fedoruk pojawił się na spotkaniu Prawa i Sprawiedliwości podczas wizyty w Wałbrzychu  premiera Morawieckiego  budząc zaciekawienie naszych czytelników co do sympatyzowania z tą partią.
 
- Podobało mi się spotkanie, premier jest premierem. To bardziej było dla członków i kandydatów partii, z tego co zrozumiałem. Wpierw dostałem zaproszenie, zostałem poproszony o wzięcie udziału i uznałem to za stosowne. Przyjeżdża Pan premier i  dlaczego miałbym nie zobaczyć i nie posłuchać ważnych, istotnych rzeczy. Chyba o takich ważnych i istotnych rzeczach Pan premier powiedział - mówił burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. 
 
Napięcia pojawiły się także na linii Marek Fedoruk – amatorzy kolarstwa, którzy domagali się przywrócenia zawodów Four Cross w Szczawnie-Zdroju.
 
- To są wszyscy czołowi zawodnicy świata. Już wcześniej organizator cylku 4X Pro Tour pytał mnie czy jest z kim rozmawiać w Szczawnie na temat warunków powrotu tych zawodów. Powiedziałem, że nie więc wpadli na pomysł aby jakoś zademonstować, że po prostu brakuje im Szczawna - mówił Andrzej Skrzypczak, były prezes Klubu Kolarskiego MTB Wieża Anna.
 
Mimo niechęci burmistrza do organizacji zawodów, Mistrzostwa Polski w Four Crossie udało się mimo wszystko zorganizować w lipcu tego roku.
 
Warto przypomnieć także kontrowersyjną uchwałę, która została przyjęta przez radnych Szczawna-Zdroju w 2016 roku bez konsultacji z mieszkańcami i Komisją Uzdrowiskową i pozwalała na wyłączenie części terenu z uzdrowiska. W efekcie w tym miejscu mógłby powstać na przykład supermarket. 
 
Wojewoda stwierdził jej nieważność, a przed podjęciem decyzji zasięgnął opinii Wydziału Nadzoru i Kontroli. Decyzje uzasadniono brakiem uprawnień rady do podejmowania tego rodzaju decyzji. 
 
Gdy już na samym początku wskazywano na wiele niepokojących konsekwencji, które mogą wyniknąć z całej sprawy, burmistrz Szczawna-Zdroju studził emocje.
 
- Jest to uchwała intencyjna, ona nie dokonała żadnych zmian. Jest to pewne otwarcie i może pozwolenie na dyskusję - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk – Jeszcze się nie zdarzyło nic złego, natomiast otworzyliśmy furtkę do przygotowania takich dokumentów, czyli do ewentualnej zmiany. 
 
Obecnemu burmistrzowi zarzucono także, że nie ubiega się o środki unijne na rewitalizację uzdrowiska.
 
-Jest kolejna lista rankingowa dedykowana lokalnym gminom zrzeszonym w Aglomeracji Wałbrzyskiej i nie ma na niej Szczawna-Zdroju. To bardzo niepokojący moment, ponieważ to był konkurs na rewitalizowanie przestrzeni miejskiej, czyli zagospodarowanie takich zapomnianych, zapyziałych zakamarków miasta, które można było za unijne pieniądze odnowić i pokazać ich piękno - mówił prezes stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój, Arkadiusz Czocher.
 
Zdaniem burmistrza Szczawna-Zdroju, Marka Fedoruka gmina miała do zrealizowania inne, ważniejsze inwestycje.
 
- Nie zawsze można ubiegać się o środki, bo albo uniemożliwia to regulamin, albo wcześniej podjęte zobowiązania - mówił burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk – Przyjęliśmy, że naszym głównym zadaniem jest realizacja w tym roku basenu „Delfinek". Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także możliwość skorzystania z tego obiektu przez dorosłych jest ważniejsza, niż czasami rewitalizacja przestrzeni.
 
red
foto: walbrzych24.com/użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno