Zarząd powiatu nie respektuje wyroków sądu?

Jak Zarząd Powiatu traktuje prawomocne wyroki sądu? W zeszłym roku odwołano dyrektora Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczawnie-Zdroju Piotra Kubickiego. Nie przywrócono go na stanowisko pomimo wyroków sądu kilku instancji. 

Cała historia rozpoczyna się niewinnie. W wakacje 2015 roku ogłoszono konkurs na dyrektora Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczawnie-Zdroju. W wyniku tego plebiscytu stanowisko od 1 września objął Piotr Kubicki. 
 
Niespodziewanie, 24 marca 2017 roku został on jednak odwołany. Dlaczego? Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, jako organ prowadzący tę placówkę, podał dziewięć powodów dla których zwolnienie było konieczne. Jako najważniejsze wymieniono między innymi zaleganie śniegu lub liści na terenie wokół placówki. Stanowisko dyrektora zarząd powiatu powierzył ówczesnej kierownik ds. gospodarczych szkoły – Jolancie Ozimek.
 
Piotr Kubicki odwołał się od tej decyzji do wojewody dolnośląskiego. Wojewoda w maju 2017 roku stwierdził nieważność uchwały zarządu powiatu wałbrzyskiego. W efekcie, zarząd powiatu złożył skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Co dalej? WSA utrzymał w mocy postanowienie wojewody i również stwierdził nieważność uchwały odwołującej Kubickiego ze stanowiska dyrektora.
 
W ocenie sądu żaden powodów dla odwołania Kubickiego ze stanowiska dyrektora, ani nawet wszystkie razem, nie były wystarczające do podjęcia takiej decyzji. Co na to zarząd powiatu? Postanowił odwołać się do jeszcze wyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego. Efekt był taki, że 14 czerwca tego roku NSA również stwierdziło nieważność uchwały odwołującej Piotra Kubickiego ze stanowiska dyrektora szkoły.
 
Jak zareagował Zarząd Powiatu i starosta Jacek Cichura na decyzję NSA? Nie zrobiono nic. Co więcej, Piotr Kubicki został zwolniony ze stanowiska nauczyciela, które piastował w tej placówce po odwołaniu go ze stanowiska dyrektora. W trakcie odwołań do sądów kolejnej instancji, zarząd powiatu chciał ogłosić kolejny konkurs na dyrektora tej szkoły, o czym Kubicki poinformował wojewodę. Zarząd Powiatu konkurs odwołał.
 
Po odwołanym konkursie czerwcowym ze względu na rozstrzygniecie nadzorcze wojewody przeprowadzono taki sam konkurs w styczniu 2018r., znając już wyrok WSA i czekając na wyrok NSA. Konkurs ten wygrała Jolanta Ozimek, a w uzasadnieniu do uchwały zapisano, że taki stan rzeczy potrwa do czasu rozstrzygnięcia przez NSA skargi kasacyjnej złożonej przez powiat. 
 
Po wyroku NSA stwierdzającym nieważność uchwały odwołującej Kubickiego ze stanowiska dyrektora, Zarząd Powiatu nie zrobił jednak nic. Najwyraźniej starosta Jacek Cichura jest głuchy na prawomocne wyroki sądu, które mówią jednoznacznie – Piotr Kubicki został bezzasadnie odwołany ze stanowiska dyrektora i w świetle prawa, nadal powinien pozostawać dyrektorem tej placówki.
 
O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy wicestarostę Krzysztofa Kwiatkowskiego (starosta Jacek Cichura przebywa na urlopie). Zapytaliśmy o następujące kwestie:
 
-Dlaczego po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 14 czerwca tego roku, Piotra Kubickiego nie przywrócono na stanowisko dyrektora?
 
-Dlaczego Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego nie respektuje prawomocnych wyroków sądu?
 
-Co Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego zamierza zrobić z tą sprawą?
 
-Dlaczego Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego nie podjął żadnych działań w tej sprawie przez cztery miesiące?
 
Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania od wicestarosty Piotra Kwiatkowskiego.   
 
red
foto: walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno