Próbki niebezpiecznych substancji z Boguszowa w laboratorium

W Boguszowie-Gorcach odkryto nielegalne składowisko substancji niebezpiecznych. – Na chwilę obecną nie stwierdzamy tam zakłócenia radiologicznego – informuje Tomasz Kwiatkowski z wałbrzyskiej straży pożarnej. Na miejscu zostały pobrane próbki, które przesłano do laboratorium.

W sierpniu straż miejska w Boguszowie-Gorcach otrzymała zgłoszenie, że prawdopodobnie na terenie prywatnym przy ul. Dworcowej składowane są substancje niebezpieczne. Władze gminy wszczęły postępowanie administracyjne w celu ustalenia i ewentualnego wezwania właściciela nieruchomości do usunięcia odpadów. 
 
Wczoraj na miejscu zdarzenia zlecono badanie czy rzeczywiście doszło do składowania jakichś substancji. Miasto wynajęło sprzęt ciężki by rozkopać teren.  
Na miejscu przez kilka godzin pracowała grupa chemiczno-ekologiczna z wałbrzyskiej straży pożarnej.
 
- Dokonano wykopu na głębokość do 5 metrów i pobrano próbki substancji. Była to substancja stała koloru grafitowego zapakowana w worki typu pick-pack. Nasze  działania polegały na zabezpieczeniu tego miejsca i dokonaniu pomiaru dostępnymi urządzeniami. Wykorzystaliśmy urządzenia, które badają czy jest zagrożenie biologiczne. Takiego zagrożenia na miejscu nie było, nie było wskazań jakiegokolwiek promieniowania. Pobrano próbki. W tym stężeniu, które wskazało posiadane przez nas urządzenie, nie jesteśmy w stanie określić czy to są substancje niebezpieczne -mówi Tomasz Kwiatkowski z wałbrzyskiej straży pożarnej – Na chwilę obecną nie stwierdzamy tam zakłócenia radiologicznego.
 
 
Strażacy pobrali trzy próbki do badania, dwie z nich zawierały mieszankę różnych substancji. Próbki zostaną teraz przesłane do laboratorium, by chemicy mogli określić czy są to substancje niebezpieczne.
 
wb
foto:P.Tokarski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno