W Wałbrzychu będą leczyć raka laserem

Drugi w Polsce  echolaser do niszczenia guzów nowotworowych trafił do wałbrzyskiego szpitala im. Alfreda Sokołowskiego. Do tej pory na jego zakup mógł pozwolić sobie tylko prywatny szpital we Wrocławiu. Koszt urządzenia to 415 tys zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej i zostały pozyskane w ramach programu onkologicznego. 

-Jesteśmy drugim ośrodkiem w Polsce, który taki echolaser posiada. Jeden ośrodek to jest Wrocław, my jako drugi ośrodek będziemy takie zabiegi wykonywać. Mamy zamiar zapraszać naszych pacjentów na takie zabiegi. Proponować, by pacjenci na takie zabiegi przychodzili do nas. - mówi pełnomocnik ds. marketingu szpitala, Sylwia Grzondziel. 
 
-Jest to urządzenie, które umożliwia zniszczenie guzów tkanek miękkich. Za pomocą wysokiej temperatury. Jest to specjalny laser, który generuje wysoką temperaturę po wkłuciu się w taki guz. Odróżnia się od zwykłych urządzeń, tym że dawka dawka tej wysokiej temperatury i zasięg jej działania jest bardzo dobrze skontrolowana, ze względu na to, że jest to urządzenie laserowe. Pozwala nam z dużo większą precyzją na usunięcie takiej zmiany. - mówi chirurg, Paweł Pyka. 

 
Zabiegi można wykonywać przez skórę, bez otwierania pacjenta. Laser będzie stosowany do leczenia pacjentów z przerzutami nowotworowymi, którzy ze względu na swój stan nie mogą być poddani pełnemu znieczuleniu. Jednorazowo można usunąć do 3 zmian w organizmie pacjenta. Zabieg trwa około pół godziny.  Lekarze przeprowadzający zabieg musieli przejść specjalne szkolenie z obsługi lasera we Włoszech. 
 
- Doszkalaliśmy się. Dwóch kolegów od nas z oddziału było we Włoszech na specjalnym kursie leczenia przerzutów do wątroby. Byliśmy oprócz tego na pokazach we Wrocławiu i tam się uczyliśmy.  - mówi chirurg, Paweł Pyka. 
 
W ramach programu, oprócz echolasera zakupiono także inne urządzenia m.in. mammograf, rentgen i aparaturę do USG. Łączna wartość programu to 11 mln zł. 

 
red
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno