Pociągi wrócą na trasę Świdnica-Jedlina

110 milionów złotych będzie kosztowała przebudowa linii kolejowej Świdnica – Jedlina Zdrój. Podpisano już umowę na realizację tej inwestycji. 

Trasa kolejowa ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju zapewni turystom i mieszkańcom dojazd koleją do atrakcyjnych terenów  w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Poprawi także komunikację w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Sama przejażdżka tymi liniami będzie też atrakcją samą w sobie. To jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce, która na odcinku 22 km wznosi się o ponad 200 m. Są tu liczne zakręty i wiadukty, które również zostaną odnowione. Wykonawcą jest Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „Dolkom”.
 
Reaktywacja linii kolejowej na trasie Jedlina-Zdrój – Świdnica to zaledwie pierwszy etap inwestycji. Plany są dalekosiężne i zakładają modernizacje odcinka Świdnica - Sobótka i dalej – aż do Wrocławia.
 
 - Dla Świdnicy jest to bardzo ważna linia jeśli chodzi o aspekt turystyczny. Jedlina to bardzo popularny kierunek nie tylko wśród świdniczan, ale mieszkańców całego powiatu. Po uruchomieniu tej linii będzie można jeździć w sposób komfortowy, bezpieczny. Linia ta na pewno odciąży lokalne drogi - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
 
 
- Mieszkańcy Jedliny i Aglomeracji Wałbrzyskiej oczekiwali, żeby tę unikatową linię odtworzyć dla celów turystycznych i praktycznych. Starania trwały wiele lat, tak naprawdę od 1992 roku kiedy ustały przewozy pasażerskie. Udało się, ponieważ samorządowcy byli bardzo zdeterminowani - mówi burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel.
 
W ramach planowanych prac odtworzonych zostanie 5 przystanków. Powstaną dwa nowe: Burkatów i Jedlina Centrum. Wszystkie zostaną przebudowane i wyposażone w wiaty, ławki, perony oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 
Koszt inwestycji to około 110 milionów złotych, z czego 95 mln pochodzi ze środków ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. 
 
- W okresie zimowym chcielibyśmy przeprowadzić prace projektowe, tak żeby wiosną 2019 roku ruszyć z robotami budowlanymi. Wszystko wskazuje na to, że terminy umowy będą dotrzymane i w nowym rozkładzie jazdy w 2021 roku pojedzie pierwszy pociąg - mówi Dyrektor Regionu Sląskiego PKP PLK S.A Jerzy Dul.
 
Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2020 rok. Prędkość szynobusów, które będą się poruszały tą linią kolejową wyniesie od 50 do 80 km/h.
 
wb
foto:P.Tokarski
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno