4 listopada druga tura: gdzie nadal trwa kampania?
Już 4 listopada druga tura wyborów. W których gminach powiatu wałbrzyskiego będzie dogrywka?
 
Za nami pierwsza tura wyborów. Wiadomo już, że w Wałbrzychu prezydentem pozostaje Roman Szełemej, który osiągnął rekordowy wynik niemal 85% poparcia. Na swoich miejscach pozostali też Leszek Orpel w Jedlinie-Zdroju, Mirosław Lech w Starych Bogaczowicach, Roman Głód w Głuszycy, Adam Hausman w Walimiu i Adam Górecki w Czarnym Borze.
 
Dogrywka będzie w Szczawnie-Zdroju, Mieroszowie i Boguszowie Gorcach.
 
W Szczawnie-Zdroju o fotel burmistrza powalczą Marek Fedoruk i Arkadiusz Czocher. Dotychczasowy burmistrz, na którego głos oddało zaledwie 25% mieszkańców zwierzy się z nową siłą – Arkadiuszem Czocherem, który wprowadził do rady miasta aż 7 radnych. 
 
Arkadiusz Czocher dał się poznać mieszkańcom jako prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój. Organizował spotkania z mieszkańcami, wspólne śniadania, święta ulic i spacery historyczne. Jak tłumaczył, wszystko po to, by poznać mieszkańców i ich problemy, a także zintegrować lokalną społeczność. 
 
Arkadiusz Czocher walczył też o zmniejszenie ruchu na ulicy Kolejowej, która jest newralgicznym punktem na mapie Szczawna-Zdroju i wraz z członkami swojego stowarzyszenia, apelował o pomoc w zbiórce na rzecz zniszczonego w pożarze Zakładu Przyrodoleczniczego oraz o zmniejszenie ruchu kołowego na terenie uzdrowiska.
 
Czym zasłynął Marek Fedoruk? Lista jest długa. Kontrowersji było wiele, chociażby spór o uchwałę, która pozwalała na wyłączenie części terenu z uzdrowiska. W efekcie w tym miejscu mógłby powstać na przykład supermarket.  Pojawił się też konflikt z miłośnikami kolarstwa, którzy domagali się przywrócenia zawodów Four Cross w Szczawnie-Zdroju. Burmistrzowi Fedorukowi zarzucono także, że nie naśladuje włodarzy sąsiadujących gmin i nie ubiega się o środki unijne na rewitalizację uzdrowiska, a także nie organizuje zbyt wielu wydarzeń promujący gminę.
 
Warto też wspomnieć, że obecny burmistrz, mimo iż kandydował z własnego komitetu, nie ukrywał swoich sympatii z Prawem i Sprawiedliwością. Wystarczy wspomnieć jego obecność na na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim czy też zaproszenie Michała Dworczyka do Urzędu Miasta tuż przed wyborami.
 
Kto powalczy w Mieroszowie? Mieszkańcy swoimi głosami zdecydowali, że nie chcą widzieć na stanowisku włodarza dotychczasowego burmistrza Marcina Raczyńskiego. Jego wynik – nieco ponad 13% to czerwona kartka od mieszkańców. Jako jedyny włodarz w regionie, Raczyński nie otrzymał absolutorium.  Z pewnością jedną z najbardziej kontrowersyjnych spraw była ta dotycząca Kopalni w Rybnicy Leśnej. Raczyński, choć jednoznacznie zapowiadał zamknięcie kopalni, wydał pozytywną decyzję środowiskową dotyczącą eksploatacji złóż. Zarzucano mu też niski poziom realizacji inwestycji w gminie w 2016 roku, nieudolność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na finansowanie inwestycji, zbyt wysokie wydatki na administrację i wynagrodzenia oraz nonszalancję w wydatkowaniu środków publicznych.  
 
W drugiej turze w Mieroszowie zmierzą się Andrzej Lipiński i Mariusz Liczbiński.
 
Druga tura będzie też w Boguszowie-Gorcach. Dotychczasowy burmistrz Waldemar Kujawa wycofał się z wyścigu. Do dogrywki przystąpią Sylwia Dąbrowska i dotychczasowy starosta powiatu wałbrzyskiego Jacek Cichura. 
 
Kandydatce Sylwii Dąbrowskiej swojego poparcia udzielił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. W minionej kadencji pełniła ona funkcję przewodniczącej rady miasta. Do rady dostała się startując z listy KWW Waldemara Kujawy. Jak tłumaczy, chciałaby kontynuować dotychczasową pracę i obrać podobny kierunek działania. 
 
Drugim kandydatem jest urzędujący starosta wałbrzyski. Opozycja wielokrotnie ujawniała kontrowersje z nim związane na sesjach rady powiatu. Zarzucano mu przede wszystkim brak samodzielności – na większość pytań radnych odpowiadał wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski. W 2016 roku doszło wręcz do sytuacji, w której Zarząd nie otrzymał absolutorium, choć nie spotkało się to z żadnymi konsekwencjami bo ostatecznie budżet został zatwierdzony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
 
O szczegółach programu wyborczego Cichury trudno naszym dziennikarzom wiele powiedzieć. Mimo licznych zaproszeń, starosta jedynie trzy razy w ciągu czteroletniej kadencji gościł w naszym studio w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych- ostatni raz w czerwcu 2016 roku. 
 
red
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno