O skarbach Dolnego Śląska w Bibliotece Pod Atlantami

Między innymi o mumiach, zrabowanych dziełach sztuki i zabytkowych domach mogli usłyszeć odwiedzający multimedialną filię biblioteczną Biblioteki Pod Atlantami na wałbrzyskim Podzamczu. Gościem Biblioteki była Joanna Lamparska, podróżniczka, pisarka i archeolog sądowy.

Joanna Lamparska opowiadała  o zamkach i pałacach, którym poświęciła nową książkę “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”. Opowiedziała też o kontaktach z właścicielami obiektów. 
 
- Bywają różni właściciele, którzy nie chcą, by przychodzili do nich dziennikarze z różnych powodów. Chociażby dlatego, że jak Lamparska napisze coś w książce to przychodzi mnóstwo oszołomów i chce im coś zabrać na pamiątkę albo zrobić jakiś problem w ich domu. Rzeczywiście są trudni, ale nie ma nudnych właścicieli. - mówi pisarka, Joanna Lamparska.
 
Spotkanie z autorką obfitowało w ciekawe historie. 
 
- Mam gdzieś z tyłu głowy historię, że moja babcia widywała przez płot słynną Gorgonową. Pewnie starsze pokolenie kojarzy tę słynną, przedwojenną sprawę młodej dziewczynki zamordowanej przez kochankę jej ojca – panią Gorgonową, która trafiła do więzienia w ciąży. - mówi pisarka, Joanna Lamparska.
 
Głównym wątkiem spotkania były zrabowane przez Rosjan skarby. Znajdowały się one m.in. w pałacu pod Zamkiem Grodno. 
 
 
- Do pałacu pod Grodnem przyjechał „Stańczyk” Matejki razem z innymi obrazami. Było to kilka skrzyń. - mówi Joanna Lamparska.
 
Joanna Lamparska opowiadała też o historii Wandy Landowskiej, Polce żydowskiego pochodzenia,  której klawesyn został zrabowany i wywieziony przez ludzi nazistowskiego zbrodniarza Rosenberga. 
 
Pod koniec spotkania można było kupić książki pisarki i zamienić z nią kilka słów. 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno