Spotkanie autorskie z Joanną Żak-Bucholc

Autorka powieści Jaworowi Ludzie, spotkała się z czytelnikami w Bibliotece pod Atlantami.

Premiera książki miała miejsce w Zamku Książ w czerwcu tego roku. Akcja powieści osadzona jest w czasach panowania Księcia Bolka II czyli w połowie XIV wieku. Wiele elementów fabularnych zostało zaczerpiniętych z prawdziwych historii ale oczywiście są też wątki całkowicie fikcyjne.
 
- Po pierwsze podkreślam, że to jest powieść a nie podręcznik do historii. Jest tu sporo odniesień do hostorii ale też wiele fikcji literackiej opartej na historii. Napisałam ją bo zezłościło mnie w pewnym momencie, że nie ma żadnej powieści na ten temat. W bibliotekach jest mnóstwo zagranicznych książek przygodowych w stylu Dana Browna czy Umberto Eco z wątkiem sensacyjnym ale niczego naszego. Zaczęłam drążyć temat nie wiedząc co z tego wyjdzie. Mieszkam w Szczawnie a najbliższym zamkiem jest Cisy i tam spędziłam sporą częsć dzieciństwa to właśnie od niego zaczęła się cała przygoda z tą książką - mówi autorka "Jaworowych Ludzi" Joanna Żak-Bucholc.
 
 
Zamki i rezydencje opisane w książce są w czasach swojej świetności. Aby nakreślić ich obraz czytelnikom autorka przestudiowała wiele zapisów historycznych ale i dodała sporo od siebie, ponieważ wiele z tych posiadłości albo już nie istnieje albo są w stanie ruiny.
 
- Jeżeli była taka możliwosć to starałam się docierać do raportów archeologicznych. Udało się na przykład w przypadku Wierzbnej, gdzie sama byłam na wykopaliskach w czasie studiów. Znalazłam też wiele raportów dotyczących Cisów pisanych między innymi przez naszych lokalnych badaczy. W niektórych ruinach da się rozpoznać pewne elementy, widać czym były dawniej. Sięgałam też po rekonstrukcje opisywane przez lokalnych historyków ze Świebodzic na przykład pana Wiercińskiego - mówi Joanna Żak-Bucholc.
 
 
Ksiażkę Jaworowi Ludzie można kupić w lokalnych księgarniach, przez Internet lub wypożyczyć w Bibliotece pod Atlantami.
 
Czytaj więcej
 
 
plr
foto: P.Tokarski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno