Uzdrowisko wygrywa w sądzie ze Starostwem

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego, który nie chciał zgodzić się na zwolnienie z pracy Arkadiusza Muchy, który od kilku lat przebywał na zwolnieniu lekarskim.  W ocenie Zarządu działanie prezesa Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Pawła Skrzywanka było polityczne. NSA nie podzielił jednak oceny Zarządu.

Prezes Uzdrowiska Paweł Skrzywanek od dawna chciał zwolnić Arkadiusza Muchę, bo od kilku lat był on na zwolnieniu lekarskim i nie przychodził do pracy. Zgodnie z przepisami, by go zwolnić, potrzebna była zgoda Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Większość radnych nie wyraziło jednak zgody na zwolnienie Muchy. 

Podczas głosowania 29 lutego 2016 roku za zgodą na zwolnienie Arkadiusza Muchy było 4 radnych, przeciw – 11, jeden wstrzymał się od głosu. 
 
Później, 31 maja 2017 roku radni mieli wrócić do sprawy – jednak Arkadiusz Mucha zablokował głosowanie. Podczas obrad Mucha złożył wniosek, by nie głosować w sprawie zgody na jego zwolnienie z pracy. 9 radnych przychyliło się do wniosku Muchy, dzięki czemu Mucha nadal mógł „pracować” w Uzdrowisku, czyli będąc na L4 pobierać wynagrodzenie z ZUS-u nie przychodząc do pracy. 
 
Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego złożył skargę na próbę zwolnienia Arkadiusza Muchy przez prezesa Uzdrowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
 
WSA oddalił skargę Zarządu, więc Zarząd odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA nie podzielił również zdania Zarządu. 24 października tego roku NSA oddalił skargę kasacyjną i „zasądził od Powiatu Wałbrzyskiego na rzecz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. w Szczawnie-Zdroju 950 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego”. 
 
- Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Rady Powiatu Wałbrzyskiego dotyczącą legendarnej sprawy jednego z radnych Arkadiusza Muchy, który od 1000 dni jest na zwolnieniu lekarskim. Występowałem 3 lata temu, zgodnie z przepisami, do Rady Powiatu o wyrażenie zgody przez organ, w który zasiadał o zwolnienie go. Zawsze uzyskiwałem odpowiedź negatywną bez uzasadnienia, a ostatnia uchwala miała charakter polityczny, bo stwierdzano, że zwalniam tego radnego z powodów politycznych. Sąd nie podzielił tych argumentów Rady Powiatu, a tym samym stwierdził opieszałość i niezgodnego z prawem postępowania - mówi prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek.
 
Czy teraz Arkadiusz Mucha zostanie zwolniony? Nie ma go wśród radnych, którzy zasiądą w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego w obecnej kadencji. O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy wicestarostę Krzysztofa Kwiatkowski.
 
- Komentowanie czegokolwiek dla Państwa redakcji mnie nie interesuje. Państwo zakłamujecie rzeczywistość. Moja współpraca z Państwem się zakończyła - mówi wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.
 
Ze starostą Jackiem Cichurą nie udało nam się skontaktować.

Poniżej wyrok NSA:
 

 
 
 
red
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno