Menu

Mauzoleum Hochbergów w Książu – miejsce pamięci

W listopadzie – miesiącu pamięci wspominamy tych, którzy spoczęli w Mauzoleum Hochbergów w Książu. Zbezczeszczona przez Rosjan w 1945 rodowa kaplica została wyremontowana w 2014 roku i otworzona przez wnuka ostatnich właścicieli Książa, honorowego obywatela Wałbrzycha księcia Bolko von Pless. 

Mauzoleum Hochbergów w Książu – miejsce pamięci
 
Remontu doczekała się także podziemna krypta, gdzie do dziś znajdują się puste sarkofagi książańskich Hochbergów. Ostatnią z członków rodziny, która spoczęła na Topolowej Górce była księżna Daisy von Pless, pochowana tu w lipcu 1943 roku. Po szczątkach rodziny książęcej nie ma dziś jednak śladu. 
 
 
Kaplica grobowa rodziny Hochbergów zwana powszechnie mauzoleum zlokalizowana jest na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce niem. Papelberg, przy południowej bramie parku. Obiekt wybudowany został jeszcze w XVII wieku jako drewniany pawilon tzw. sommerhaus.
 
W 1734 roku został on zastąpiony przez murowany Lusthaus wzniesiony przez Felixa Hammerschmidta, autora barokowej przebudowy budynku głównego zamku. Pawilon letni, rodzaj arkadii przeznaczonej specjalnie dla uciech dworskich wybudowano na planie foremnego ośmioboku o grubych na ponad  jeden metr murach, ze sklepieniem w formie kopuły wspartej obwodowo na murach i z wielospadowym dachem mansardowym.
 
 
Pierwotnie mauzoleum nazywane było Domem lub Pawilonem Letnim i pełniło funkcję belwederu – miejsca widokowego, a jednocześnie stało się centralnym punktem utworzonego wokół niego ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi.
 
W roku 1883 tę leśną świątynię Diany przeznaczono na Mauzoleum rodzinne dziedziców Książa. W skale została wykuta obszerna krypta w której jako pierwsza została pochowana księżna Maria von Pless żona Hansa Heinricha XI.
 
Sam Herzog von Pless czyli Hans Heinrich XI, Graf von Hochberg i Freiherr zu Fürstenstein spoczął tu z honorami należnemu przedstawicielowi najwyższej niemieckiej szlachty 17 sierpnia 1907.
 
Zupełnie inny, o wiele bardziej prywatny charakter miała ceremonia pogrzebowa ukochanej synowej Herzoga księżnej Daisy von Pless, która odbyła się na Topolowej Górce 3 lipca 1943. Świątynia pełniła funkcję Mauzoleum do roku 1945. W maju tego roku do kompleksu Książ wkroczyła Armia Czerwona i stacjonowała tam do sierpnia 1946.
 
 
Rosjanie splądrowali kaplicę i kryptę. Jesienią 1945 roku, w wielkiej tajemnicy, dawni książęcy pracownicy przenieśli szczątki Hochbergów na ewangelicki cmentarz w dzielnicy Szczawienko. Tam ukryli je w grobowcu rodzinnym kupca Scholza ze Szczawienka.
 
Przez dziesięciolecia zamknięta na głucho Hochbergsche Gruftkapelle niszczała, okazyjnie odwiedzana przez szabrowników. W roku 1987 rodowe mauzoleum Hochbergów wpisane zostało do Rejestru Zabytków. Obiekt doczekał się renowacji w latach 2013-2014 dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wałbrzych.
 
Już dziś można podziwiać kryptę i zabytkowe sarkofagi, unikatowe malowidła sklepienne autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, przedstawiające widoki XVIII-wiecznego Książa z czterech stron świata. Mauzoleum stanowiące przystanek na pieszym szlaku z Książa do Palmiarni dostępne jest dla turystów od 2017 roku.
 
 
Na terenie Mauzoleum w Książu spoczywali:
 
Hans Heinrich XI Fürst później Herzog von Pless, Reichsraf von Hochberg, Freiherr zu Fürstenstein (ur. Berlin 10 września 1833- zm. Zamek Albrechtsberg koło Drezna 14 sierpnia 1907).
 
Marie Fürstin von Pless, urodzona Freinn von Kleist (ur. Wrocław 1 października 1828- zm. Pszczyna 17 Jan 1883) poślubiona Hansowi Heinrichowi XI -15 stycznia 1857 
Mathilde Fürstin później Herzogin von Pless, urodzona Burggrafin zu Dohna-Schlobitten (ur. Canthen 20 sierpnia 1861- zm. Twardogóra 15 Jan 1943) poślubiona Hansowi Heinrichowi XI -27 lutego 1886.
 
Mary-Theresa Daisy Fürstin von Pless, urodzona Cornwallis-West (ur. Zamek Ruthin, Walia 28 czerwca 1873-zm. Wałbrzych 29 czerwca 1943) poślubiona Hansowi Heinrichowi XV – 8 grudnia 1891.
 
Konrad Josef Hans Bolko, Reichsgraf von Hochberg, Freiherr zu Fürstenstein (ur. Książ 12 czerwca 1930 Książ- zm. Monachium 29 listopada 1934).
 
Bezimienna córeczka Hansa Heinricha XV i księżnej Daisy (ur. Quorn House w Quorndon, Leicestershire 25 lutego 1893 -zm. Quorn House w Quorndon, Leicestershire 14 dniach, 11 marca 1893).
 
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Ksiaż 
foto: użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Mauzoleum  |   Książ  |   miejsce pamięci  |  

Śmiertelny wypadek w Zamku Książ — nie żyje 38-letni mężczyzna

Festiwal Kwiatów - będzie zniżka dla wałbrzyszan

Miarka się przebrała. Francis Han zawieszony

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij