Wydadzą album ze zdjęciami Filipa Rozbickiego

Na początku były klisze, z których udało się wywołać około 800 zdjęć. Na podstawie historii mieszkańców Walimia, który rozpoznali siebie lub swoje rodziny na zdjęciach powstał spektakl teatralny i film dokumentalny, który zdobył prestiżową nagrodę na festiwalu w Cannes. Teraz przyszedł czas na album oraz zajęcia edukacyjne.

Wyświetl galerię 1/19
Zdjęcia, które są głównym motorem do stworzenia wszystkich tych projektów wykonał Filip Rozbicki - organista i fotograf, jeden z pierwszych polskich ostadników w powojennym Walimiu. Dzięki jego pasji mogliśmy poznać jak wyglądało życie w pierwszych latach po wojnie w niepozornej wsi na obrzeżach Polski. Wiele się wokół nich już wydarzyło ale dopiero teraz pojawiła się możliwość pokazania wszystkich fotografii w najbardziej naturalny dla nich sposób - w formie albumu.
 
- Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu wygrało projekt "Patriotyzm Jutra" z Muzeum Historii Polski w Warszawie i wydajemy album w nakładzie 450 sztuk ze zdjęciami i ich opisami. Do tego trwają już zajęcia szkolne w formie warsztatów, które ja prowadzę. Zapraszam wszystkie szkoły do udziału, są one bezpłatne i wystarczy tylko skontaktować się z CKiT w Walimiu. W trakcie pokazujemy film, przechodzimy trasę historyczną, zwiedzamy Sztolnie Walimskie, odwiedzamy cmentarz, gdzie spoczywa FIlip Rozbicki i zapalmy mu świeczkę w podziekowaniu za jego pracę - mówi Łukasz Kazek, popularyzator historii regionalnej.
 
 
Album będzie na pewno będzie można oglądać we wszystkich regionalnych bibliotekach. Ponadto z okazji 100-lecia niepodległości powstanie wystawa składająca się ze stu wybranych zdjęć.
 
- To będzie nasze uczczenie 100-lecia niepodległości. To historia nasza, naszych rodziców i dziadków, którzy tu przyjechali jako "nędzarze" na ziemie odzyskane. Właśnie to zostało na tych zdjęciach utrwalone - dodaje Łukasz Kazek.
 
 
Dotychczas udało się już w różnych formach wywołać i upublicznić wszystkie zdjęcia wykonane w Walimiu. To jednak nie wszystkie zbiory Filipa Rozbickiego, ponieważ na swoją kolej czeka jeszcze 70 rolek, które dokumentują jego podróże po Polsce. Jak zapowiada Łukasz Kazek zajmie się nimi kiedy tylko pozwoli mu na to bardzo napięty grafik.
 
plr
foto: użyczone / FB Powojenny Walim...
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno