Miasto chce sprzedać udziały w MZB

Wałbrzyscy radni podjęli uchwałę w sprawie sprzedaży 49% udziałów w Miejskim Zarządzie Budynków. Jak wyglądają szczegóły tej operacji i kto na niej zyska?

Skutkiem uchwały będzie przetarg, w wyniku którego inwestor zewnętrzny będzie mógł odkupić 49% udziałów w Miejskim Zarządzie Budynków. Prawdopodobnie będzie to, jeśli wygra przetarg, jedna z agend rządowych, specjalnie powołana do tych celów.
 
- Do naszej spółki gminnej chce wejść inwestor zewnętrzny, który uważa, że to jest na tyle dobry biznes, że zainwestuje w niego w sposób bezpieczny jako udziałowiec. Przez ileś lat te pieniądze podniosą swoją wartość w postaci zwiększenia wartości udziałów i będzie potem mógł je odkupić z korzyścią dla siebie – mówi kierownik biura zarządzania Strategicznego UM w Wałbrzychu Andrzej Kosiór.
 
Co w tej sytuacji z mieszkańcami, którzy mieszkają w lokalach będących do tej pory pod zarządem MZB?
 
- Dla mieszkańców nic się nie zmieni. Nawet dla pracowników tej spółki nic się nie zmieni. Po prostu mamy okazję otrzymać wsparcie kapitałowe, dzięki któremu będziemy mogli realizować ambitny plan inwestycyjny tej spółki – mówi Andrzej Kosiór.
 
Zgodnie z założeniami, MZB ma regularnie odkupywać udziały dzięki zyskom wypracowanym przez spółkę. Gwarantem całej operacji ma być Gmina Wałbrzych jako udziałowiec większościowy.
 
- Zakładamy, że spółka dzięki tym pieniądzom rozwinie się na tyle dobrze, że będzie generowała w kolejnych latach zyski i z tych zysków będzie mogła odkupywać te udziały. Gwarancją tej transakcji jest gmina, gdyby spółce potknęła się noga, wtedy obowiązek wykupienia udziałów przejmie na siebie gmina jako udziałowiec większościowy – tłumaczy Andrzej Kosiór. – Chcemy sprzedać 4 330 udziałów, biegli wycenili, że na ten moment udział jest wart 2200 zł. Mnożąc te liczby oczekujemy minimum 9.5 – 10 milionów. Może te oferty będą korzystniejsze i będzie to nawet 12 milionów.
 
Przetarg zostanie prawdopodobnie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. 
 
wb
foto:walbrzych24.com
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno