Prezydent Szełemej w Brukseli

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wraz z delegacją odwiedzili brukselskich urzędników. Wizyta miała na celu ubieganie się o środki unijne na rewitalizację obszarów pogórniczych. Jednym z głównych projektów jest budowa fabryki wody działającej w oparciu o zasoby wód pokopalnianych. 

 

Nie jest żadną tajemnicą, że wałbrzyska gospodarka przed laty opierała się na węglu. Teraz władze miasta chcą, wzorem innych tego typu regionów w Europie, rekultywować te tereny przy udziale środków unijnych. 
 
- Zostaliśmy członkami platformy współpracy regionów pogórniczych i górniczych w Europie. To jest grupa około 40 regionów w różnych krajach Europy, która współpracuje ze sobą celem mądrego przekształcenia gospodarki, ekonomii, środowiska terenów górniczych i pogórniczych. Platforma współpracy została stworzona 2 lata temu z inicjatywy Jerzego Buzka, byłego premiera, europarlamentarzysty. W wyniku starań zostaliśmy członkami tej platformy - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Wałbrzyska delegacja prezentowała brukselskim urzędnikom pomysły na projekty, które mogłyby powstać na terenach pogórniczych. Wśród tych, które można by zrealizować w naszym mieście jest rekultywacja hałd, budowa farm fotowoltaicznych, możliwość magazynowania energii w byłych szybach kopalnianych. Władze Wałbrzycha starają się, by projekty te zostały zrealizowane ze środków unijnych. 
 
 
Flagowym pomysłem jest budowa fabryki wody działającej w oparciu o zasoby wód pokopalnianych. 
 
- Zlokalizowany wypływ przy rzece Pełcznica będzie w przyszłości obudowany, tak aby powstało tam ujęcie wody. Będzie ona transportowana do zakładu oczyszczania, następnie do zakładu uzdatnienia, a stamtąd do zbiorników, z których będzie przepompowywana i wtłaczana do czynnego systemu wodociągowego. Szacujemy, że w tej sposób będzie można uzyskać średnio około 12 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę - mówi wiceprezes Wodociągów Wałbrzych Tomasz Senyk. 
 
Inwestycja będzie kosztowała około 60 milionów złotych. Pozyskana w ten sposób woda w pełni zaspokoi potrzeby Wałbrzycha. 

 

wb
foto:walbrzych24.com
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno