Zmarł Płk. Poż. Jan Matysek

Zmarł Płk. Poż. Jan Matysek, nestor wałbrzyskich strażaków.  - Był dla nas niekwestionowanym autorytetem - mówią wałbrzyscy strażacy. 

 

Płk poż. w st. spocz. Jan Matysekurodził się 31 maja 1922 roku, był pionierem i nestorem wałbrzyskiej ochrony przeciwpożarowej, pochodził spod Starachowic. Podczas wojny, od maja 1942r. osadzony był niemieckim cywilnym lagrze i pracował, jako robotnik przymusowy, w nieludzkim warunkach przy wyrębie lasów.

Zawodową służbę podjął w MZSP w Wałbrzychu - 19 listopada 1945r. W 1949r.- w ówczesnej Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Wałbrzychu odbył kurs podoficerski. Cztery lata później - 1 lipca 1953r. został oficerem pożarnictwa. Zajmował w Wałbrzychu m. in. stanowiska: dowódcy I Oddziału MZSP- od 1959r., zastępcy miejskiego komendanta straży pożarnych (od 1960r.) i zastępcy komendanta, a następnie- od 1 czerwca 1972r.- komendanta straży pożarnych dla miasta i powiatu.

Od 1 czerwca 1975r. do 14 listopada 1983r. był zastępcą komendanta wojewódzkiego straży pożarnych w Wałbrzych. Przez wiele lat specjalizował się w dziedzinie zapobiegania pożarom. Uczył rzemiosła strażackiego w Szkole Podoficerów Pożarnictwa i Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Wałbrzychu.

Przez dwie kadencje zasiadał w Miejskiej Radzie Narodowej Wałbrzycha. Położył niepodważalne zasług na polu zwalczania analfabetyzmu w wałbrzyskim pożarnictwie. Był ławnikiem sądowym. Przez wiele lat reprezentował wałbrzyska straż w siatkówce i w zawodach sportów-pożarniczych. Działał w ZOSP, m. in. jako skarbnik ZW w Wałbrzychu i wiceprezes ZOP ZOSP . Za nieprzeciętne zasługi odznaczony został wieloma wysokimi odznaczeniami, m. in. Krzyżem Kawalerski OOP i Złotym Znakiem Związku. Jako jedyny wałbrzyski strażak został uhonorowany tytułem „Zasłużonego Obywatela Wałbrzycha”- 29 kwietnia 1985r.
 
Płk poż. w st. spocz. Jan Matysek, byłem człowiekiem łagodnego charakteru, wsłuchanym w ludzkie sprawy. Był dla nas niekwestionowanym autorytetem - mówią wałbrzyscy strażacy. 

opr. adm
foto: ilustracyjne


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno