Menu

Świdnickie fontanny odrestaurowane

Zabytkowe rzeźby na świdnickich fontannach odzyskały swój dawny blask. Barokowe 300 - letnie wizerunki Neptuna i Atlasa oraz dwa talerze – mały i duży, pod okiem konserwatora zabytków pieczołowicie oczyszczono i zrewitalizowano. 
Świdnickie fontanny odrestaurowane
Fontanna z rzeźbą Atlasa (syna Zeusa, jednego z mitycznych Tytanów), której autorem jest Jerzy Leonhard Weber, znajduje się w narożniku przy ulicy Kotlarskiej. Została wyrzeźbiona w roku 1716. Jej fundatorem był Cech Karczmarzy. W roku 1932 rzeźbę poddano restauracji.
 
Fontanna z rzeźbą Neptuna, która także jest dziełem Jerzego Leonharda Webera, mieści się przy wylocie ulicy Grodzkiej. Została wykonana w roku 1732 (bądź też w 1731) z piaskowca.

Fontanna „Duży Talerz” pochodzi z 1774 roku. Stoi w miejscu dawnej drewnianej studni, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 roku.

Fontanna „Mały Talerz” powstała przed rokiem 1740, ale miała wówczas inną formę: na cokole znajdowała się siedząca dziewczyna, a na cembrowinie była wykonana metalowa balustrada. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zmieniła się forma fontanny. Pojawił się talerz stojący na kanelurowanym postumencie. 
 
Wszystkie prace przeprowadzane są w ramach projektu Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą "Szlak Kamienia", który miasto realizuje wspólnie z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita jego wartość wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja to ok. 268 000 euro.
 
- Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurowaliśmy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w Rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
 
W ramach Szlaku Kamienia powstanie także miejska trasa turystyczna, będąca elementem szlaku ciągnącego się na pograniczu polsko-czeskim, obejmującego swoim zasięgiem tereny znane ze związków kulturowych z kamieniem, a więc czeskie miasto Hořice, malowniczy region Podzvičinsko reprezentowany przez szereg gmin w regionie czeskich Podkarkonoszy, miasto Świdnicę – słynące z bogatych barokowych i nie tylko barokowych rzeźb i wielu innych cennych elementów architektonicznych, w których dominują różne rodzaje kamenie i leżące w powiecie świdnickim gminy: Strzegom – miasto słynące z wydobycia granitu, nazywane przecież granitowym sercem Polski oraz gminę Dobromierz.

W ramach projektu powstaną m.in. ścieżki dydaktyczne poświęcone kamieniowi, trasy turystyczne – piesze i rowerowe, plenerowe lapidarium rzeźb, multimedialne muzeum w Horicach, przestrzenie dla kamiennych rzeźb i sala multimedialna w Strzegomiu. Szlak Kamienia ma być sieciowym produktem turystycznym. Partnerzy projektu opracują i wydadzą wspólne materiały marketingowe poświęcone produktowi m.in. mapy, albumy, ulotki, strony internetowe czy film. Odbędą się też konferencje dotyczące szlaku po obu stronach granicy. 
 
- Utworzenie Szlaku Kamienia zwiększa atrakcyjność konkretnych miejsc, co wiąże się z  korzyścią wynikającą z projektu dla rozwoju ruchu turystycznego we współpracujących gminach. Jego efekty będą dostępne dla szerokich grup turystów z obu stron granicy. Tematyczna unikalność projektu, który w takim zakresie nie był jeszcze realizowany w regionie przygranicznym, stwarza interesujące możliwości dla zainteresowanych nie tylko z całego czesko-polskiego terenu, ale i spoza niego – dodaje kierownik Referatu Turystyki urzędu Miejskiego w Świdnicy, Sylwia Osojca-Kozłowska.
 
 
 
Projekt „Szlak kamienia” realizowany będzie do końca czerwca 2019 roku.   

 
opr. adm
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Pożar hali przemysłowej — ewakuowano ponad 30 pracowników

Tu odbędzie się druga tura wyborów

Wzorowy obywatel zatrzymał pijanego kierowcę

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij